Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Rękawka
Turystyka Wydarzenia

Tradycyjne Święto Rękawki

RękawkaJuż 10 kwietnia we Wtorek Wielkanocny rozpocznie się Tradycyjne Święto Rękawki. Obchodzone od wieków Święto Rękawki od roku 2001 odbywa się pod Kopcem Krakusa. Impreza ma charakter średniowiecznego festynu, gdzie prezentowane są pokazy walk i uzbrojenia.

Odwiedzający festyn będą mogli obejrzeć także sceny z życia codziennego w tamtym okresie – wygląd osady, rzemiosło i stroje. Kolejną atrakcją będzie też możliwość spróbowania potraw gotowanych według przepisów naszych przodków i zobaczyć jak wyglądały średniowieczne potyczki zbrojne. Uzupełnieniem jest możliwość poznania historii Kopca Krakusa, państwa Wiślan i Polan. 

Corocznie na Tradycyjne Święto Rękawki przyjeżdża około 20 drużyn zbrojnych z Polski południowej. 

RękawkaRękawka związana jest z legendą o kopcu Kraka, usypanym przez miejscową ludność po śmierci króla. Podobno ziemię noszono w rękawach, i dlatego kopiec nazywano Rękawką. Pod kopcem Kraka w trzeci dzień świąt wielkanocnych (wtorek był kiedyś również dniem świątecznym) odbywał się odpust, a zamożni krakowianie zrzucali biedakom, zebranym pod wzgórzem, odpadki ze świątecznego stołu oraz drobne monety. 

Zwyczaj ten nawiązuje również do pogańskich obrzędów tzw. Zaduszek wiosennych, które przypadały na czas przesilenia słonecznego.

Miejsce: Kopiec Krakusa – Kraków Podgórze
Godz. 10.00-19.00

Fotografie pochodzą z archiwum organizatora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code