Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

laboratorium paneli fotowoltaicznych AGH
Nauka i innowacyjna gospodarka

AGH uruchomiła laboratorium do badań paneli fotowoltaicznych

laboratorium paneli fotowoltaicznych AGH
Otwarcie laboratorium „RWE AGH Solar Lab”. Foto: materiały prasowe RWE Polska.
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie otworzyła nowoczesne laboratorium służące do badania jakości energii elektrycznej pozyskiwanej dzięki panelom fotowoltaicznym w zależności od warunków atmosferycznych. Laboratorium otrzymało nazwę „RWE AGH Solar Lab”.

Nowe laboratorium zostało oficjalnie otwarte 14 grudnia 2014 roku przez dr Filipa Thon, Prezesa RWE Polska i Członka Zarządu RWE Retail oraz prof. Tadeusza Słomka, Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Składa się ono z 40 paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu budynku wydziału, inwerterów, aparatury dydaktyczno-badawczej, baterii i stacji pogodowej mierzącej warunki atmosferyczne. Stanowisko dydaktyczne jest dostępne jest dla studentów wykonujących pomiary niezbędne dla realizacji ćwiczeń laboratoryjnych oraz prac magisterskich lub doktorskich. Wyniki doświadczeń i pomiarów posłużą RWE do oceny wpływu warunków eksploatacji fotowoltaiki na ich wydajność i trwałość oraz ocenę jakości uzyskiwanej energii elektrycznej. Filip Thon powiedział: „Od wielu lat jesteśmy zaangażowani we współprace z AGH. Ufundowane przez nas i zbudowane wspólnie z naukowcami AGH stanowisko dydaktyczne „RWE AGH Solar LAB” jest kolejnym krokiem w naszej współpracy, z której jesteśmy bardzo zadowoleni. Mamy nadzieje, że posłuży ono także wielu studentom do badań, dzięki czemu tematyka energii pozyskiwanej z instalacji fotowoltaicznych będzie wzbudzała coraz większe zainteresowanie. Tym bardziej, że w przedstawiony przez nas innowacyjny scenariusz rozwoju rynku energii w Polsce zakłada, że 2050 energia wytwarzana z rozproszonych instalacji producenckich będzie stanowiła 25% mocy wytwórczych w Polsce”.

„Nasza współpraca z RWE to swego rodzaju „typ idealny” kooperacji uczelni z biznesem. Często podkreślamy, że Akademia żyje w pełnej symbiozie z rynkiem, współpracując ściśle z firmami z wielu branż. Współpraca z RWE jest jednym z najlepszych tego typu przykładów. Wspólne badania, stypendia fundowane przez spółkę czy wykłady prowadzone u nas przez specjalistów z tej firmy to ogromna wartość dodana dla naszej uczelni, szczególnie dla Wydziału Energetyki i Paliw. Cieszę się, że RWE ufundowało nam nowoczesne laboratorium i mam nadzieję, że wyniki prowadzonych tam badań pozwolą rozwinąć stan wiedzy o fotowoltaice” – podsumował wydarzenie prof. Tadeusz Słomka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.