Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Skarb ze Srogowa Górnego
Historia

Skarb ze Srogowa Górnego

Skarb ze Srogowa Górnego
Skarb ze Srogowa Górnego. Fot. Dariusz Szuwalski, zdjęcie pochodzi z serwisu Archeowiesci.pl.
Skarb przedmiotów wykonanych z brązu, pochodzący z XII-XI wieku p.n.e., przekazał sanockiemu muzeum Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Odkrycia dokonał przypadkowy znalazca w Srogowie Górnym (województwi podkarpackie).

Wśród 42 zabytków są zdobione naszyjniki, siekierka, liczne bransolety, sierpy i zwoje. Wszystkie wykonano w środkowej epoce brązu. Obecnie czekają na konserwację. Jednak zdaniem muzealników są w bardzo dobrym stanie, pokryte patyną, która sama w sobie je konserwuje. Jeśli znajdą się dodatkowe środki, zabytki zostaną poddane nieinwazyjnym badaniom metaloznawczym. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu wystąpił z pismem do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie przypadkowemu znalazcy nagrody za przekazania skarbu. „Nie wiemy, w jakim celu ukrywano te, niewątpliwie niezwykle cenne dla swych właścicieli, przedmioty. Być może ukryto je w obliczu zawieruchy wojennej, ale z jakiegoś powodu ich właściciele po nie nie powrócili” – wyjaśnia Piotr Kotowicz, archeolog z działu historycznego Muzeum Historycznego w Sanoku.

Zdaniem archeologów prawdopodobne jest również, że skarby tego typu zakopywano ze względów kultowych. Mogły być darami lub ofiarami dla bóstw, dzięki którym ofiarodawca mógł spodziewać się dla siebie różnych korzyści. „Przekazane do muzeum artefakty stanowią wspaniałe przykłady zdolności dawnych rzemieślników. Prawdopodobnie już wkrótce udostępnimy je na wystawie archeologicznej planowanej w piwnicach zamkowych” – dodaje Kotowicz. Jak wyjaśnia archeolog, jest to jeden z nielicznych skarbów brązowych znanych z okolic Sanoka. Jednak nie jest to znalezisko odosobnione w województwie podkarpackim. Już w latach 70. XIX wieku podobny skarb odkryto w Stefkowej i Zarszynie, a w 1914 r. w Zagórzu. „Największe tego typu znalezisko pochodzi z badanej pod koniec XX w. przez Annę Muzyczuk z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie osady z epoki brązu w Hłomczy. Odkryto tam skarb w naczyniu glinianym, liczący ok. 300 ozdób wykonanych z brązu i kilkanaście szklanych paciorków” – opowiada Kotowicz.

Ostatnich porównywalnych odkryć dokonano na przełomie tysiącleci na szczycie góry Paproć w Załużu i Falejówce. Oba trafiły do Muzeum Historycznego w Sanoku.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Foto: serwis Archeowieści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.