Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Mediacje w Lublinie
Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Powstało centrum badań pozasądowych metod rozwiązywania sporów

Mediacje w Lublinie
Foto: SalFalko, CC-BY-NC 2.0.
Pozasądowe, alternatywne formy rozwiązywania sporów – mediacje, arbitraże, negocjacje – będą przedmiotem analiz Centrum Badań ADR „Prawo i Gospodarka”, które powstało w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Działalność nowej jednostki badawczej zainaugurowała w środę konferencja naukowa poświęcona mediacji, arbitrażom i negocjacjom jako narzędziom rozwiązywania sporów w obrocie gospodarczym. Uczestniczący w konferencji prezes Najwyższej Izby Kontroli, były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że alternatywne sposoby rozstrzygania sporów są wciąż niedoceniane przez Polaków. „Jak pokazują doświadczenia, mediacja daje możliwość radykalnego skrócenia sporu pomiędzy np. dwoma obywatelami. Niestety, jak pokazują statystyki, Polacy są narodem, który bardzo rzadko korzysta z alternatywnych metod rozwiązywania sporów, a szkoda, bo to nie tylko szybsze, ale i dużo tańsze rozwiązania” – powiedział Kwiatkowski dziennikarzom. Przypomniał, że w Polsce funkcjonują przepisy prawa umożliwiające mediacje w sprawach cywilnych, karnych, gospodarczych. „Ciągle jeszcze jednak mamy do czynienia z tzw. barierą mentalności” – dodał Kwiatkowski.

Utworzone przy wydziale prawa, prawa konicznego i administracji KUL Centrum Badań ma być jednostką interdyscyplinarną, działającą w dziedzinie ADR (Alternative Dispute Resolution), czyli alternatywnych – dla procesów i postępowań sądowych – metod rozwiązywania różnych sporów. „Zależy nam też na promowaniu takich metod, polubownych form rozwiązywania sporów, chociażby w sprawach konsumenckich” – powiedział Marek Dąbrowski z Katedry Negocjacji i Mediacji KUL. W Centrum mają być m.in. analizowane obowiązujące przepisy prawa regulujące formy mediacji negocjacji, arbitrażu, a także opracowywane propozycje zmian i ulepszeń w stosowaniu tych form. W tym kontekście w Centrum będzie też prowadzony monitoring i analiza procesów zachodzących w gospodarce krajowej i zagranicznej.

Pracownicy Centrum będą współpracować ze specjalistami z różnych ośrodków naukowych w kraju i zagranicą. Zespół badaczy składać się będzie z ekspertów w zakresie prawa, nauk społecznych, humanistyki, ale też z praktyków – negocjatorów, mediatorów, przedsiębiorców. Centrum, oprócz organizowania sympozjów i konferencji, ma też oferować prowadzenie mediacji, negocjacji i arbitrażu, a także szkolenia w tym w zakresie.

Artykuł pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.