Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Turniej o topór Andrzeja Tęczyńskiego
Historia Turystyka Wydarzenia Zamki, dwory, pałace

II Turniej Rycerski o topór Andrzeja Tęczyńskiego

Turniej o topór Andrzeja Tęczyńskiego
Turniej o topór Andrzeja Tęczyńskiego w roku 2012.
W dniach 7-8 września 2013 roku pod Zamkiem Tenczyn w Rudnie odbędzie się II Turniej Rycerski o topór Andrzeja Tęczyńskiego.

Stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn”, jeden z organizatorów Turnieju przygotował liczne atrakcje: prezentacje obozu rycerskiego, pokazy tańca średniowiecznego, turniej łuczniczy, turniej bojowy, prezentację broni czarnoprochowej, strzelanie z łuku, rzut włócznią, liczne pokazy walki grupowej, inscenizację bitwy oraz pokaz katowski. Wydarzenia będą uzupełnione o prelekcje historyczne.

Turniej o topór Andrzeja Tęczyńskiego
Plakat II Turnieju o topór Andrzeja Tęczyńskiego.
Andrzej Tęczyński którego imieniem nazwano turniej rycerski był znakomitym przedstawicielem rodu Tęczyńskich, słynnym rycerzem, wodzem królewskich wojsk z czasów wojen pruskich. Wsławił się min. udziałem w negocjacjach warunków przejęcia zamku krzyżackiego w Malborku oraz doprowadzeniem do obsadzenia go polską załogą i uniemożliwieniem wywiezienia z niego zgromadzonych tam skarbów krzyżackich. Zginął w Krakowie w dniu 16 lipca 1461 roku zabity przez rozwścieczony tłum mieszczan w kościele franciszkanów. Powodem zbrodni na Tęczyńskim była sprzeczka o wysokość zapłaty za naprawę zbroi w jaką wdał się z płatnerzem Klemensem którego publicznie pobił. Śmierć Andrzeja była wielkim upokorzeniem dla potężnego, możnowładczego rodu Toporczyków – Tęczyńskich. Planowali oni nawet oblężenie Krakowa w zemście za bestialskie zabicie znamienitego członka ich rodu. Ostatecznie winni zabicia Andrzeja Tęczyńskiego zostali osądzeni a wyrok, jaki zapadł w styczniu 1462 roku, skazywał na karę śmierci dziewięciu mieszczan, wśród nich rajców miejskich. W rezultacie na Wawelu ściętych zostało sześciu skazanych, a pozostałych trzech Tęczyńscy więzili aż do otrzymania od miasta Krakowa ogromnego wadium.

II Turniej Rycerski o topór Andrzeja Tęczyńskiego
7-8 września 2013 roku
Zamek Tenczyn w Rudnie
Wstęp wolny
Zdjęcia pochodzą ze strony Stowarzyszenia Ratuj Tenczyn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.