Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Zamek Żupny
Kultura Wydarzenia

Cenny dar dla wielickiego Muzeum

Zamek Żupny
Zamek Żupny, siedziba Muzeum Żup Krakowskich. Foto: Wikipedia.
Zbiory Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka wzbogaciły się o cenną kolekcję obrazów wartą ok. 350 tysięcy złotych, którą podarował znany Wieliczanin, dr Stanisław Sęk. Wśród 26 przekazanych obrazów znalazły się m. in. dzieła takich artystów malarzy jak: Józef Mehoffer, Leon Wyczółkowski, Bronisława Rychter-Janowska, Zygmunt Waliszewski, A. Wierusz-Kowalski i Wojciech Kossak.

Warto zaznaczyć, iż podarowane obrazy stanowią trzon zbiorów dra Stanisława Sęka gromadzonych z pasją przez wiele lat. Pokazują one tematy najczęściej realizowane przez malarzy – pejzaże, sceny rodzajowe i martwe natury – oraz zapoznają ze stylami i tendencjami panującymi w malarstwie polskim od początku XIX do połowy XX wieku. Najstarsze dzieło, datowane na przełom XVIII i XIX w., przedstawia scenę religijną Adoracji Dzieciątka.

Dyrektor Muzeum prof. Antoni Jodłowski zaznacza, że „przekazane obrazy nie mają związku z tematyką solną, ale wolą darczyńcy jest by pozostały w Wieliczce”. Wzbogacą posiadaną kolekcję obrazów Muzeum, w której znajdują się już dwa podarowane przez dra Stanisława Sęka w 2002 roku. Dzieła będą prezentowane na organizowanych przez Muzeum wystawach czasowych.

Cenny dar będzie prezentowany na wystawie „Europejskie malarstwo XIX-XX wieku” od 25 maja 2012 roku. Właściwą oprawą dla niego będzie Sala Gotycka, najpiękniejsza w Zamku Żupnym w Wieliczce (ul. Zamkowa 8), w której dotychczas prezentowane były portrety dawnych, wysokich rangą urzędników kopalni.

Aktualizacja: zobacz zdjęcia kilku z podarowanych obrazów.

Dr Stanisław Sęk – lekarz, specjalista chorób płuc, mieszka i działa w Wieliczce od 1964 r. Był dyrektorem Szpitala im. Jana Pawła II. Doktor S. Sęk jest autorem ponad 60. prac naukowych z dziedziny medycyny. Pełnił wysokie funkcje w regionalnych i polskich towarzystwach naukowych, działa również w społecznych towarzystwach przeciwtytoniowych i przeciwgruźliczych. Zbieraniem dzieł sztuki zajmuje się od lat 60-tych XX w.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.