Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

ETNOmania skansen w Wygiełzowie
Kultura Skanseny Wydarzenia

Daj się porwać ETNOmani

ETNOmania skansen w WygiełzowieO tym, że tradycja nie tylko nie zginęła, a wręcz ma się bardzo dobrze, będzie się można przekonać już 21 lipca 2013 roku podczas Festiwalu ETNOmania. Zaprezentuje się na nim ponad 100 Wystawców rzemiosła ludowego i wzornictwa ludowego (ang. folk design) oraz zostanie zorganizowanych ponad 30 różnorodnych warsztatów i pokazów.

Trzecia edycja Festiwalu, która jak co roku będzie miała miejsce na terenie skansenu w Wygiełzowie, (leżącego u stóp zamku Lipowiec około 40 kilometrów od Krakowa) przyniesie ze sobą prawdziwe bogactwo folkowych atrakcji – ujętych w aż sześć stref tematycznych: Rzemiosła, FOLKdizajnu, EKO, Muzyki oraz Dzieci i Relaksu. Na stoiskach rękodzieła ludowego będzie można własnoręcznie ulepić garnek, wystrugać i pomalować drewnianego ptaszka, sprawdzić lecznicze właściwości ziół, a nawet upiec prołzioka. Coż to jest? Dowiecie się na ETNOmani.

Odwiedzając stoiska projektantów, tworzących w duchu EKO i ETNO sprawdzicie, jak w sposób twórczy można wykorzystać tradycję. „Dizajnerskie” torby, recyclingowa biżuteria, oryginalne ubrania, niesztampowe dekoracje to tylko niektóre z propozycji, czekających na Was w Strefie FOLKdizajnu. A dla tych, którzy nie zadowolą się gotowym produktem, przygotowano szereg warsztatów, na czele z przetwarzaniem T-shirtów i szyciem lalek – przytulanek. Będziecie mogli wykazać się kreatywnością przy budowaniu wiklinowo-kwiatowego ogrodu. Pod czujnym okiem dziewczyn z ŻyWej Pracowni, wykonacie wiklinowe kwiaty, płotki i inne dekoracyjne formy, które ożywią wiejski ogródek. Mało? Zaplanowano znacznie więcej: garncarstwo, bibułkarstwo, koronka klockowa, zabawkarstwo, bednarstwo, łyżkarstwo, malarstwo na szkle, wycinanka krakowska, zielarstwo, rzeźbiarstwo i wiele, wiele innych.
Każdy będzie mógł spróbować wybranej techniki, a efekty swojej pracy oczywiście zabrać ze sobą!

Inspirujący i twórczy nastrój na pewno podsyci pokaz mody, na którym zobaczymy najnowsze trendy ETNOwzornictwa. Swoje kolekcje zaprezentują: Pracownia Krawiectwa Artystycznego Hafcik, Małgorzata Peszko Sote Design oraz Anna Starosta Collection – Teaberry/Kalinka.


Asia Mentel na ETNOmani 2012.

Na dzieci czeka bogaty program EKOlogiczno-ARTystyczny – gry, zabawy, tworzenie kartonowej makiety wsi, tekturowego zoo, malowanki i wyklejanki. Będzie też można zrobić sobie zdjęcie z 3-metrową słomiano-sznurkową kurą, a nawet na niej usiąść i wejść do środka!

Plakat ETNOmania skansen w WygiełzowieJak co roku, organizatorzy przygotowali także szereg inicjatyw muzycznych, towarzyszących targom i pokazom. Na warsztatach prowadzonych przez Kapelę Maliszów będzie można posłuchać ludowych instrumentów muzycznych, takich jak skrzypce, fidle ludowe, lutnie, cytary, liry, a także samemu wystrugać fujarkę i na niej zagrać. Monika Dudek nauczy nas kroków najbardziej popularnych tańców ludowych. Jednak ETNOmania to także koncerty topowych zespołów folkowych. W tym roku zagrają dla nas Kapela z Orliczka, która tworzy nowe interpretacje pieśni ludowych oraz Future Folk – niekwestionowana gwiazda electro-folku, przykład na to, jak umiejętnie połączyć nowoczesne brzmienia i folklor.

Do tego wszystkiego przez cały dzień będzie można spróbować pysznych tradycyjnych i wegetariańskich potraw, odpocząć w cieniu chaty i relaksować się skansenową atmosferą na leżakach lub kocykach.

Niech Was ogarnie ETNOmania!

Festiwal ETNOmania
21 lipca 2013 roku godz. 11.00 – 19.00
Skansen w Wygiełzowie, ul. Podzamcze 1, Babice
Bilety – wszystkie atrakcje Festiwalu bezpłatne, obowiązuje jednak bilet wstępu do skansenu
(ulgowy: 5 zł, normalny: 9 zł, rodzinny: 23 zł).
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Więcej informacji na stronie Festiwalu ETNOmania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.