Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Zdjęcie lotnicze wykonane podczas badań wykopaliskowych w obrębie pasa autostrady. Foto: Adam Golański.
Historia Wydarzenia

Archeologiczna autostrada

Zdjęcie lotnicze wykonane podczas badań wykopaliskowych w obrębie pasa autostrady. Foto: Adam Golański.
Zdjęcie lotnicze wykonane podczas badań wykopaliskowych w obrębie pasa autostrady. Foto: Adam Golański.
29 maja 2013 roku w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka otwarto wystawę „Archeologiczna autostrada. Wykopaliska przy wielkich inwestycjach drogowych pod Krakowem”.

Celem wystawy jest ukazanie problematyki oraz wyników archeologicznych badań ratowniczych prowadzonych podczas wielkich inwestycji drogowych realizowanych w latach 1997 – 2010 na terenie województwa małopolskiego. Przebadano łącznie powierzchnię ponad 200 hektarów. Podczas prac wykopaliskowych natrafiono na 121 stanowisk archeologicznych datowanych od okresu neolitu poprzez epoki brązu i żelaza (w tym osady z kulturą celtycką, z okresu wpływów rzymskich), okres wczesnego średniowiecza aż po czasy nowożytne.

Rekonstrukcja sposobu noszenia ozdób metalowych odkrytych na  stanowisku w Aleksandrowicach. Fot. Agnieszka Wojtuń mEkspozycja prezentuje w przejrzysty sposób najcenniejsze i najciekawsze odkrycia jakich dokonano w trakcie wspomnianych badań. W gablotach zobaczyć można liczne zabytki ruchome, w tym prawdziwe skarby ze srebra, brązu, złota, bursztynu, szkła i ceramiki. Do najciekawszych zaliczyć należy figurkę kobiety pochodzącą ze stanowiska w Modlnicy datowaną na ponad 7 tysięcy lat, fragment glinianej amfory z płaskorzeźbą przedstawiającą schematyczną sylwetkę kobiety, skarb składający się z ponad 50 brązowych i żelaznych ozdób oraz grób wojownika celtyckiego z Aleksandrowic.

Oryginalnym zabytkom towarzyszą nowoczesne rekonstrukcje komputerowe pradziejowych budynków mieszkalnych oraz założeń gospodarczych, które ułatwiają zrozumienie ich charakteru i funkcji. Interesująca forma prezentacji i ciekawa aranżacja wystawy pozwalają na odbycie wyjątkowej wędrówki w czasie.
Wystawę przygotowało Muzeum Archeologiczne w Krakowie oraz Krakowski Zespół do Badań Autostrad. Wystawa będzie otwarta do 15 września 2013 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.