Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Miejsca które warto zobaczyć Turystyka

Lodospad na Kadzielni

lodospadŚciana zamarzniętej wody ma zachęcić turystów do odwiedzenia zimą rezerwatu Kadzielnia w Kielcach (województwo świętokrzyskie). Lodospad powstał dzięki staraniom Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego i Geoparku Kielce. Pod koniec lutego odbędą się tu zawody wspinaczkowe.

Na szczyt tzw. Skałki Geologów w rezerwacie Kadzielnia wpompowano niemal pół tysiąca ton wody, która spływając w dół zamarzała i utworzyła w ten sposób lodowe nacieki. Zatem lodospad jest tworem sztucznym co czyni go unikatem w skali kraju, a nawet Europy. Jego wysokość sięga 30 metrów, a szerokość dochodzi do 50 metrów.

Kadzielnia to jeden z najpiękniejszych polskich rezerwatów geologicznych. Latem jest chętnie odwiedzany nie tylko przez kielczan, ale także przez turystów. Lodospad ma nie tylko przyciągnąć zimowych spacerowiczów, ale także alpinistów.

23 i 24 lutego na terenie rezerwatu Kadzielnia odbędzie się piąta już edycja Gier DryToolowych o Kaziową Igłę. Pierwszy dzień to część sportowa, druga to wspinanie rekreacyjne. Pierwotnie imprezę planowano na 9 i 10 lutego, ale pogoda wymusiła zmianę planów. Lodospad przetrwał jednak dość dobrze czas odwilży i nadal planowana jest wspinaczka lodowa w tegorocznej edycji konkursu. Celem imprezy jest spotkanie, a także integracja osób ze środowiska wspinaczkowego, wymiana doświadczeń oraz promowanie tzw. wspinania na dziabkach.

Szczegóły imprezy na stronie wspinanie.pl
Foto: www.wrota-swietokrzyskie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...