Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Leksykon_drewnianej_architektury_sakralnej_Pokarpacia
Książki Kultura Turystyka

Druga odsłona „Leksykonu”

Leksykon_drewnianej_architektury_sakralnej_Pokarpacia
Wydana w roku ubiegłym przez Stowarzyszenie „Pro Carpathia” dwutomowa publikacja „Leksykon drewnianej architektury sakralnej Podkarpacia” stała się ważnym wydawnictwem dla pasjonatów świątyń, istniejących i niezachowanych. 1000 kompletów rozeszło się w ciągu kilku miesięcy. Dalsze zainteresowanie i zapytania o nie, szczególnie ze środowiska przewodników, spowodowało, że podjęto decyzję o drugim, poszerzonym wydaniu.

Gdy latem 2012 roku Stowarzyszenie „Pro Carpathia” kończyło realizację projektu „Skarby w drewnie ukryte”, związanego z ochroną dziedzictwa drewnianej architektury sakralnej, jednym z jego ważniejszych elementów był szereg publikacji poświęconych temu zagadnieniu. Przygotowane we współpracy z konserwatorami dzieł sztuki i pracownikami służb ochrony zabytków cieszyły się dużym zainteresowaniem. Szczególnie dwutomowy „Leksykon” – mówi Krzysztof Zieliński, redaktor wydania.

Bezpłatna publikacja trafiła do bibliotek, muzeów, służb ochrony zabytków, konserwatorów dzieł sztuki, a kilkadziesiąt egzemplarzy nawet do Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Najwięcej jednak do czynnych przewodników beskidzkich. Ale 1000 sztuk okazało się kroplą w morzu potrzeb. Dwutomowa publikacja (w sumie 400 stron) zawierała 241 dokładnych opisów istniejących obiektów sakralnych z terenu województwa podkarpackiego (zbudowanych do ok. 1950 roku), zilustrowanych ponad 1000 aktualnych i archiwalnych zdjęć. Opisowi każdej ze świątyń towarzyszyło krótkie streszczenie w języku angielskim oraz norweskim (Norwegowie byli grantodawcami projektu). W tomie drugim znalazł się „Suplement” prezentujący krótki opis świątyń niezachowanych – 533 drewnianych obiektów: cerkwi, kościołów, zborów i synagog, które uległy zniszczeniu w latach 1880-2007. Zilustrowano je 353 archiwalnymi zdjęciami pokazującymi ich bryłę, a tylko z rzadka niestety wnętrze z wyposażeniem. Było to możliwe dzięki współpracy instytucji, które użyczyły prawa do publikacji tych fotografii, jak i osób prywatnych, znanych ekspertów dawnej architektury drewnianej.

leksykon_drewnianej_architektury_sakralnej_Pokarpacia_tom2Co więcej, po ukazaniu się wydawnictwa zgłosiło się do nas wiele osób z propozycją udostępnienia szeregu nieznanych zdjęć. – dodaje Krzysztof Zieliński. – Nie ma jednak obecnie grantu, z którego można by sfinansować skład i druk II wydania. Stąd też i decyzja Zarządu Stowarzyszenia o ogłoszeniu naboru zainteresowanych kupnem dwutomowej publikacji.

Zgłosiło się już chętnych na ponad 200 egzemplarzy, ale aby przedsięwzięcie miało ekonomiczne uzasadnienie musi być zamówionych minimum 500. Osoby zainteresowane zakupem proszone są o kontakt mailowy (na adres krzysiek@procarpathia.pl), telefonicznie (17 852 85 26), listownie lub bezpośrednio w biurze Stowarzyszenia Pro Carpathia (35-064 Rzeszów, Rynek 16, II piętro, pokój 2.3). Więcej informacji na stronie
www.skarbypodkarpackie.pl.

Jeśli uda się znaleźć chętnych drugie, poszerzone wydanie „Leksykonu drewnianej architektury sakralnej Podkarpacia”, powinno ukazać się we wrześniu bieżącego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.