Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Zdjęcie: Wikipedia.
Historia

Najstarsze narzędzia krzemienne

Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Zdjęcie: Wikipedia.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Zdjęcie: Wikipedia.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie przygotowało niezwykłą wystawę czasową, prezentującą pierwsze narzędzia krzemienne stosowane przez człowieka. Ekspozycja „Najstarsze narzędzia krzemienne” potrwa do końca roku.

 

Udostępnij

Wystawa prezentuje wybór narzędzi krzemiennych, wytworzonych w starszej i środkowej epoce kamienia, znajdujących się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Artefakty pochodzą z badań prowadzonych przez pracowników Muzeum oraz z przekazanych do placówki darów. Zwiedzający mogą obejrzeć przede wszystkim narzędzia odkryte w Małopolsce, ale są również przedmioty pochodzące z innych państw europejskich (Francja i Belgia) i afrykańskich (Libia). Ich wiek szacuje się na starszą i środkową epokę kamienia.

Prezentowane na wystawie narzędzia zostały podzielone na grupy na podstawie ich technologii wytwarzania lub funkcji. Nie zabrakło najstarszych typów, pośród których jest pięściak. Prezentowane są również środkowopaleolityczne noże i ostrza. Bardzo liczną grupę stanowią narzędzia skrobiące: zgrzebła, drapacze i skrobacze, których krawędź pracująca była precyzyjnie obrobiona.

Wyroby krzemienne i kamienne są często jedynymi pozostałościami po najstarszych grupach ludzkich znajdowanymi przez archeologów. Przedmioty te już od połowy XIX w. były głównym tematem zainteresowań archeologów zajmujących się najstarszymi dziejami ludzkości. Nazwy nadawane narzędziom są najczęściej tłumaczeniami pochodzącymi z języka francuskiego, gdzie w XIX w. stworzono podstawy typologii narzędzi krzemiennych, odpowiadające ówczesnemu wyobrażeniu o ich funkcji. Zmiany w sposobie produkcji (technika) i w formach gotowych wyrobów (typologia) były przedmiotem zainteresowania archeologów od początku istnienia archeologii jako nauki.

Szczegółowa analiza tych zabytków, obejmująca badania technologii, funkcji, ich przestrzennego rozmieszczenia w obrębie stanowiska, pozostaje do dziś często jednym z głównych źródeł do badań nad paleolitem i mezolitem. Obecnie sytuacja powoli się zmienia i akcenty w studiach nad starszą i środkową epoką kamienia są nieco inaczej rozłożone. Jednak narzędzia pozostają nadal w sferze zainteresowań archeologów i są zabytkami o wybitnych walorach ekspozycyjnych.

Wystawę przygotowali pracownicy Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Za scenariusz odpowiadają Damian Stefański i Mirosław Zając. Oprawę plastyczną wykonała Jolanta Hosecka.

Tekst pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce.

<br />

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.