Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Mistrzowie w Programowaniu Zespołowym

Studenci z Polski zdominowali Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym (CERC), które między 11 a 13 listopada odbyły się w Pradze. Pierwsze miejsce zajęli studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Drugie i trzecie miejsce przypadło zespołom z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pierwszej dziesiątce uplasowały się jeszcze dwa inne polskie zespoły.

Zawody w Pradze były eliminacjami do finałów Mistrzostw Świata, które w dniach 14-18 maja 2012 r. odbędą się w Warszawie. Z reprezentacjami najlepszych uczelni z całego świata zmierzą się zwycięzcy z Pragi: zespół Uniwersytetu Warszawskiego i zespół Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponieważ w finałach jedną uczelnię może reprezentować tylko jeden zespół, trzecim zespołem kwalifikującym się do finałów został reprezentant Uniwersytetu Karola w Pradze.

Oprócz nagród przygotowanych przez organizatorów, studenci z trzech najlepszych zespołów z Polski otrzymają stypendia ufundowane przez Fundację PKO Banku Polskiego.

W Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym wzięły udział 64 trzyosobowe zespoły, reprezentujące najlepsze uczelnie informatyczne z Polski, Chorwacji, Czech, Słowacji, Słowenii i Węgier. Region środkowoeuropejski jest jednym z najsilniejszych w świecie. Trzykrotnie uczelnie z tego regionu zdobywały mistrzostwo świata – raz Uniwersytet Karola z Pragi i dwa razy Uniwersytet Warszawski.

Na podstawie: PAP – Nauka w Polsce.
Grafika: Wikipedia