Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła
Historia Turystyka Wydarzenia

Festiwal Wojów

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy koło JasłaOdlewanie brązu metodami sprzed 4 tysięcy lat, bój o Gród w Trzcinicy kilkunastu polskich drużyn, turnieje walki wojów, łuczniczy i rzutu oszczepem będą atrakcjami drugiej edycji Karpackiego Festiwalu Dwa Oblicza. Odbędzie się on między 17 a 19 sierpnia w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja.


W Festiwalu weźmie udział około 50 rzemieślników specjalizujących się w odtwórstwie trzech epok: kamienia, brązu oraz wczesnego średniowiecza. „Będą m.in. warsztaty krzemieniarskie (epoka kamienia), odlewanie brązu metodami sprzed 4000 lat (epoka brązu). Okres wczesnego średniowiecza będzie reprezentowany m.in. przez farbiarstwo, rogownictwo, płatnertwo, bursztyniarstwo i wiele innych” – poinformował Szymon Kalicki ze Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy.

Oprócz tego na Festiwalu wystąpi blisko 250 wojów wczesnośredniowiecznych z kilkunastu polskich drużyn. Stoczą oni bój o Gród w Trzcinicy ale także wezmą udział w trzech turniejach: bojowym – walki wojów, łuczniczym i rzutu oszczepem, których finały odbędą się w niedziele 19 sierpnia. Przewidziano również pokazy, konkursy i zabawy dla najmłodszych uczestników. Wydarzeniu będzie towarzyszyć muzyka średniowieczna w wykonaniu zespołu Tryzna, a w sobotni wieczór około 19-20 odbędzie się koncert zespołu Pospolite Ruszenie, który łączy w sobie muzykę dawną i rockową.

Projekt Skansen Archeologiczny Karpacka Troja powstał na bazie odkryć archeologicznych dokonanych w Trzcinicy. W jego skład wchodzi teren grodziska „Wały Królewskie” o powierzchni 4,84 ha, wpisany do rejestru zabytków oraz obszar u jego podnóża, o powierzchni 3,22 ha zwany parkiem archeologicznym. Na grodzisku zrekonstruowano 9 odcinków wałów obronnych, fragment drogi z bramą i dwa domy z epoki brązu oraz bramę wczesnośredniowieczną, cztery chaty słowiańskie, czynne źródło z X wieku i miejsce ukrycia skarbu. Zrekonstruowano także wioskę kultury Otomani-Fuzesabony, sprzed 3,5 tys. lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku. „Wszystkie rekonstrukcje zostały wykonane w oparciu o wyniki badań naukowych i dostępną w tym zakresie wiedzę i mają na celu jak najwierniejsze odtworzenie rzeczywistości historycznej” – zapewnia Szymon Kalicki. Zabytki prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Na wystawie prezentowane są także kopie zabytków z terenu Polski, Słowacji i Węgier.

Źródło: serwis PAP – Nauka w Polsce
Foto: Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.