Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wydarzenia

Nowe miasto w Małopolsce

Małopolska informacje - Herb Brzeska
Herb miasta i gminy.

Było sześćdziesiąt, jest jedno więcej. Dziś, wraz z pierwszym dniem Nowego Roku, w Małopolsce przybyło nowe miasto. Po 140 latach Nowe Brzesko na nowo uzyskało prawa miejskie. Miasto położone w powiecie proszowickim. Liczy ono ok. 1750 mieszkańców i jest siedzibą gminy o tej samej nazwie.


Co ciekawe Nowe Brzesko posiada długie tradycje miejskie: już w 1279 roku Gotfryd de Glesin lokował tutaj ośrodek miejski na prawie magdeburskim. Osada zachowała trzynastowieczny układ przestrzenny typu owalnicowego z dwoma rynkami: Starym Rynkiem (tzw. proboszczowskim) i Nowym Rynkiem (tzw. wójtowskim). W późniejszych czasach miasto kilkukrotnie potwierdzało przywilej lokacyjny (m.in. w 1449 za króla Kazimierza Jagiellończyka).
Nowe Brzesko straciło prawa miejskie w 1870 roku z powodu małej liczby mieszkańców i słabej sytuacji gospodarczej.

W okresie od sierpnia 2009 do października 2010 w miasteczku trwał projekt rewitalizacyjny mający na celu odnowę centrum osady wraz z przywróceniem miejscowości małomiasteczkowego charakteru.
[mappress mapid=”41″]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Witold Wiśniewski - Andrychowianin, Małopolanin, Kosmopolak. Zawsze mu mało, zawsze chce więcej i zawsze wpada przez to w kłopoty.