Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

OSSOT 2013 relacja
Turystyka Wydarzenia

OSSOT 2013 czyli tak było na spotkaniu obieżyświatów, trampów i turystów

OSSOT 2013 relacja58 prezentacji przeźroczy, 9 pokazów filmowych, 3 spotkania autorskie oraz sesja „Geografia podróżowania” to w największym skrócie podsumowanie XXIX Ogólnopolskiego Spotkania Obieżyświatów, Trampów i Turystów, które odbyło się w dniach 8-11 listopada w Rzeszowie.

Atrakcyjnie, edukacyjnie
OSOTT to poważna impreza o dużych wartościach edukacyjnych. Prezentacje podróżnicze nie ograniczały się jedynie do pokazywania ciekawych zakątków świata, ale zostały pogłębione o wątki etnograficzne, religioznawcze, historyczne czy antropologiczne. Gościem honorowym OSOTT 2013 był Marek Kamiński, dla którego zorganizowano specjalne spotkanie z mieszkańcami miasta. Ten słynny podróżnik i eksplorator dotarł do Rzeszowa… skacząc na spadochronie. Na otwarciu imprezy wystąpiło również kilku rzeszowskich podróżników udowadniając, „iż Rzeszowianie nie gęsi iż swoich podróżników mają”. Na OSOTT dotarli również podróżnicy z zagranicy, z Włoch, Niemiec, Izraela i Indii. Imprezę uświetnili swoją obecnością Prof. Aleksander Bobko (Rektor UR), prof. Wojciech Czarny (Dziekan Wydz. Wychowania Fizycznego UR) i dr Marta Niewczas (członek Komisji Kultury, Sportu i Turystyki UM Rzeszowa).

OSOTT łączy pokolenia
Impreza przyciągnęła ludzi w różnym wieku, od licealistów do emerytów, i różnych zawodów, m.in. spawacza, byłego żołnierza Legii Cudzoziemskiej jak i profesora, co jest dowodem na to, że podróżować może każdy.

Filmy i prezentacje
W poniedziałek (11 listopada) zorganizowano specjalną sesję dla mieszkańców Rzeszowa. Na program złożyły się projekcje ciekawych filmów pokazujących świat w aspekcie różnych problemów z których na co dzień nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Ciepło zostały także przyjęte spotkania z Wojtkiem Dąbrowskim (pierwszy Polak, który dotarł do wszystkich krajów świata) oraz Elą i Andrzejem Lisowskimi (podróżnicy i dziennikarze, twórcy programów radiowych i telewizyjnych).

OSSOT 2013 relacjaO pokazach przeźroczy
Jedną z najciekawszych prelekcji wygłosił Jerzy Grębosz (zawodowo: doktor habilitowany fizyki jądrowej). Pokazał on prezentacje zatytułowane: „Żyłem wśród ludzi pierwotnych Oceanii (Vanuatu)” oraz „Wśród ludzi pierwotnych w dolinie rzeki Omo (Etiopia)”. Aby w pełni zintegrować się z plemionami wśród których zamieszkiwał czasem nawet przez kilka miesięcy, ubierał się, a raczej rozbierał się do naga, i jadł tak jak oni. Podróżnik oswojony z nagością bez żadnych oporów zaprezentował publiczności swoje rozbierane zdjęcia!
Wiele wrażeń dostarczyły prezentacje Wojciecha Dąbrowskiego o niezwykle rzadko odwiedzanych zakątkach świata („Isla Robinson Cruzoe” oraz „Ogasawara – japońskie marzenie”) jak również pokazy Anii i Krzysztofa Kobusów o Kubie i Namibii. Bardzo ciekawy z uwagi na ukazanie niesamowitego bogactwa podwodnej fauny: m.in. rekiny białopłetwe, rekiny młoty i manty był pokaz Justyny Filipowskiej z mężem: „Autostrada rekinów – Galapagos i Wyspa Kokosowa”.

Jeśli chodzi o turystykę morską (żeglarstwo) to o rejsach arktycznych – wyczynach z „najwyższej półki” nie tylko krajowej, ale i światowej interesująco opowiedzieli: Magdalena Stusińska (w pokazie „Sekstant Expedition – Rosyjska Arktyka 2013”) oraz Michał Kochańczyk („Rejs Arctic 2013 – pierwsze polskie pokonanie Przejścia Pólnocno-Wschodniego”). Równie niezwykłego wyczynu żeglarskiego dokonali Szymon Kuczyński i Dobrochna Nowak, którzy na własnoręcznie zbudowanym jachcie o długości zaledwie 6,5 metra dwukrotnie pokonali Atlantyk, o czym opowiedzieli w swoim pokazie: „Zew Oceanu – łupinką przez Atlantyk”.

Z kolei o stosunkowo rzadkiej turystyce balonowej, a ściślej o zawodach balonowych na Tajwanie interesująco opowiadała Beata Choma w prezentacji „Aerostatem nad Formozą”. Do odwiedzenia Ameryki Środkowej, a tam do skorzystania z możliwości taniej nauki języka hiszpańskiego (150 USD na tydzień za zakwaterowanie i 4-5 godzin indywidualnych lekcji dziennie) w pokazie „Podążając swoją drogą – w krainie macho” zachęcała Anita Demianowicz, dzieląc się swymi doświadczeniami z blisko 5-cio miesięcznej podróży po Gwatemali, Hondurasie i Salwadorze. Rewelacyjnie została zaprezentowana Birma – przez Michała Lubina, który nie tylko ją zwiedza, ale również prowadzi o niej wykłady na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Rowerowym numerem jeden tegorocznego OSOTT-u była wyróżniana na Kolosach 2012 niesamowita – blisko dwuletnia samotna wyprawa Michała Sałabana: „Północ-Południe czyli z Nordkapp na Przylądek Igielny”. Pozostając w kręgu rowerów warte docenienia były szlachetne , odważne i zakończone sukcesem projekty charytatywne: Z Przemyśla do Teheranu czyli akcja „Złotówka za kilometr” Marcina Szworaka oraz „Nie widzą przeszkód – jeżdżą na rowerze, czyli osoby głuchoniewidome podróżują na tandemach” Marcina Kozła. Z rzadkich jak zwykle na OSOTT-cie akcentów górskich godnym wspomnienia jest pokaz „Wyprawa Tepui Tramen (Wenezuela)” Michała Kochańczyka oraz pokaz ekipy z Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego (Maciej Brożyna, Łukasz Gondek, Maciej Śliż, Jarosław Herbert) dotyczący ich projektu „Korona Europy pt.: Zdobyć Bałkany – osiem krajów, siedem szczytów”.

Dla osób które podróżują z małymi dziećmi niezwykle cenne były pokazy: Carmen Goetz („Chile z dziećmi”) oraz Pawła Chudzickiego wraz z żoną Agnieszką („Iran z rocznym dzieckiem (100% couchsurfing)”). Przysłowiową „wisienką na torcie” był anglojęzyczny pokaz Hindusa Satyanam Singh Nagarwala „My nephews wedding” (ang.: sikhijskie wesele w Delhi).

Rozstrzygnięto tradycyjne konkursy
Laureatami konkursu na relacje z podróży zostali Anna i Paweł Mańczyk (Filipiny) i im przypadł w udziale namiot ufundowany przez firmę Marabut. Wyróżnienia otrzymali Walenty Zajkowski (Japonia i Korea Południowa), Joanna Kusiak (Indonezja), Czesław Czmut (Uzbekistan) oraz Ewa i Krzysztof Lisowscy (Rapa Nui). Wszystkie relacje znalazły się w tomie XVII książki „Przez świat”.

W konkursie FOTO-HIT-OSOTT 2013 na najlepszą fotografię główną nagrodę (plecak ufundowany przez firmę Polska Grupa Energetyczna) zdobyła fotografia Piotra Bartosiewicza (Fotograf w oczach dziecka), a wyróżnienia prace Joanny Mrówki (Gan), Pawła Lipskiego (Quo Vadis), Magdy i Mirka Osip-Pokrywków (Dentysta) oraz Kamila Duńskiego (Mnisi fotografujący).

W konkursie PLAKAT-OSOTT 2013 na najlepszy fotoreportaż główną nagrodę (namiot ufundowany przez firmę Husky) zgarnął plakat Joanny Mrówki (Oko na Maroko). Wyróżnienia otrzymali: Sławomir Malinowski (Ludzie Sahary), Anna Drygas (Rumuński Kalejdoskop), Julia Witczuk (Dzień świstaka) oraz Magda i Mirek Osip-Pokrywkowie (Na zielonej Ukrainie).

Specjalną nagrodę (maska afrykańska ufundowana przez firmą Etnobazar) dla najlepszej spośród wszystkich prac fotograficznych otrzymała Joanna Mrówka za plakat „Oko na Maroko”.

OSOTT-owi towarzyszyła tradycyjna księgarnia wydawnictwa Bezdroża oraz sklepik Etnobazar z rękodziełem afrykańskim. OSOTT 2013 wsparli finansowo bądź rzeczowo Urząd Miasta Rzeszów, Polska Grupa Energetyczna, Hotel Rzeszów, Etnobazar, Bezdroża, Seosklep24, Marabut, Husky, a pobyt uczestnikom imprezy umilił browar Leżajsk. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Andrzeja Urbanika wspomaganego przez zespół z www.travelbit.pl (Monika Urbanik, Marcin Jaworski i Krzysztof Urbanik) oraz Macieja Brożynę i Łukasza Gondka z Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego wspieranych przez grupę woluntariuszy.

Na podstawie relacji Małgorzaty Tomera i Sławomira Bieńka z OSOTT 2013.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.