Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

bezzałogowy aparat latający dron Rzeszów
Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Złoty medal dla Politechniki Rzeszowskiej na targach w Brukseli

bezzałogowy aparat latający dron Rzeszów
Przykład bezzałogowego aparatu latającego (zwanych również dronami). Na zdjęciu polski dron Pteryx. Foto: Kbosak, Creative Commons.
Innowacyjny system sterowania i nawigacji dla platform latających opracowany przez zespół pracowników Politechniki Rzeszowskiej (PRz) otrzymał złoty medal na targach INNOVA 2013, które odbyły się w ubiegłym tygodniu w Brukseli.

Projekt o nazwie „Miniaturowy system sterowania i nawigacji dla platform latających” („Miniature Control and Navigation System for Flying Platforms”) zaprezentowany został w ramach konkursu EUREKA. System umożliwia sterowanie bezzałogowym statkiem powietrznym. Może być także wykorzystywany w szkoleniu operatorów systemów bezzałogowych różnych typów. Jak poinformował rzecznik uczelni Aleksander Taradajko, autorami prezentowanego systemu są pracownicy uczelni oraz przedstawiciele firmy Eurotech z Mielca. „Część jurorów oraz odwiedzający podkreślali, że realizacja projektu finansowanego ze środków publicznych, którego liderem jest uczelnia, wspólnie z firmą produkcyjną zwiększa szanse na komercjalizację wyników badań naukowych. Jest to też cenne połączenie sektora publicznego oraz prywatnego” – poinformował Taradajko.

Pokazany projekt składa się z systemu pokładowego oraz części naziemnej. W skład części pokładowej wchodzą: moduł zasilania, moduł główny i moduł pomiarowy oraz dodatkowe elementy, takie jak moduł transmisji danych i rejestrator pokładowy. Skład segmentu pokładowego może uzupełnić zestaw wideo składający się z głowicy optycznej, sterownika oraz nadajnika wideo. W skład części naziemnej wchodzi laptop z ekranem dotykowym oraz joystick.

Prezentowany system jest projektem niskobudżetowym. Może być wykorzystany m.in. do monitorowania stanu środowiska naturalnego, zagrożenia pożarowego. Został już zastosowany w prototypowych obiektach bezzałogowych różnego typu, np. statkach powietrznych, bezzałogowej łodzi.

Według Taradajki wdrożenie projektu wpłynie na umocnienie współpracy środowiska naukowego z przemysłem, umocni przemysłowe ośrodki rozwojowe i innowacyjne w regionie. „System spotkał się z dużym zainteresowaniem służb porządku publicznego województwa podkarpackiego” – podkreślił rzecznik PRz. Prezentowany system sterowania wzbudził też zainteresowanie licznych odwiedzających targi. „Należał on do tych wynalazków, które zawierały w sobie wysokie technologie, co pozwalało przedstawić Podkarpacie jako region nowoczesny. Wpisał się on również w bogate tradycje lotnicze regionu” – zaznaczył Taradajko. Dodał, że wiele osób zadeklarowało już chęć współpracy i wykorzystania prezentowanego systemu.

„Miniaturowy system sterowania i nawigacji dla platform latających” został zastrzeżony zgłoszeniem patentowym. Delegacja uczelni uczestniczyła w targach jako reprezentacja podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego. W targach uczestniczył również przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Brukseli. Targi zgromadziły rozwiązania z 14 krajów świata m.in. z Belgii, Bośni, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Iranu, Mołdawii, Malezji, Polski, Rosji, Rumunii, Tajwanu, Włoch. Prezentowane rozwiązania zostały zgłoszone do konkursu EUREKA, w ramach którego grono ponad 90 ekspertów, pod przewodnictwem prezesa jury Oliviera Nagelmackersa, dokonało ich oceny przyznając nagrody i medale.

Artykuł pochodzi z serwisu Nauka w Polsce, autorem jest Agnieszka Pipała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.