Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Brussels Innova 2014
Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Naukowcy z AGH wyróżnieni złotymi medalami na Wystawie Wynalazków Brussels Innova 2014

Brussels Innova 2014
Brussels Innova. Foto: brussels-innova.com.
15 listopada 2014 w Brukseli zakończyła się 63. Międzynarodowa Wystawa Wynalazków i Nowych Technologii – Brussels Innova 2014. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie przywieźli z Brukseli pięć medali: trzy złote oraz po jednym srebrnym i brązowym.

Brussels Innova to doroczne targi gromadzące wynalazców z kilkunastu krajów. Przeglądu i oceny wynalazków dokonuje międzynarodowe jury. Targi stanowią czołową międzynarodową imprezę wystawienniczą w dziedzinie wynalazczości, transferu technologii i wdrażaniu postępu technicznego.

Złote medale Brussels Innova 2014 zdobyły trzy projekty z AGH:

Voice Color
Technologia identyfikacji i weryfikacji mówcy na podstawie cech biometrycznych głosu opracowana przez dr inż. Jakuba Gałka, prof. Mariusza Ziółko, dr. inż. Bartosza Ziółko, mgr inż. Tomasza Jadczyka, mgr inż. Dawida Skurzok z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji (Katedra Elektroniki).

Zastosowanie tej technologii w procesie identyfikacji i weryfikacji mówcy pozwala na zwiększenie wygody oraz skrócenie czasu obsługi klienta w centrach telefonicznych (call center) i na platformach internetowych. Voice Color wyróżniono także Nagrodą Specjalną przez Taiwan Prominent Inventor Association.

Adaptacyjny dzielnik napięcia z autokalibracją
Rozwiązanie ma duży potencjał ze względu na szeroki rynek zastosowań w branży energetycznej, np. w licznikach energii elektrycznej obecnych w niemal każdym gospodarstwie domowym. Unikalna własność autokalibracji pozwala na zmniejszenie kosztów produkcji i eksploatacji, a także uodparnia układ na efekty starzenia się elementów czy zmianę warunków otoczenia. Rozwiązanie opracowane przez dr inż. Jerzego Nabieleca z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej (Katedra Metrologii i Elektroniki).

Silnik dźwięku 3D działający w czasie rzeczywistym
Silnik dźwięku, który działa w czasie rzeczywistym, jest technologią gotową do wykorzystania w grach komputerowych. Jego użycie pozwala na efektywne generowanie realistycznych efektów dźwiękowych, przez co rozwiązanie to ma duży potencjał w branży rozrywki elektronicznej.
Rozwiązanie opracowali dr inż. Bartosz Ziółko, mgr inż. Tomasz Pędzimąż, mgr inż. Szymon Pałka, mgr inż. Ireneusz Gawlik, mgr inż. Bartłomiej Miga, mgr inż. Paulina Bugiel z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji (Katedra Elektroniki).

Jest to kolejny sukces naukowców z AGH na wystawie Brussels Innova. Tylko w ubiegłym roku badacze z Akademii Górniczo-Hutniczej otrzymali podczas tego wydarzenia dwa złote i dwa srebrne medale oraz prestiżowe wyróżnienie Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) dla kobiety wynalazcy za „Kompozyt bioaktywny służący do tworzenia sztucznej kości” (prof. Anna Ślósarczyk i mgr inż. Zofia Paszkiewicz – Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.