Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Superkomputer ZEUS w Krakowie
Nauka i innowacyjna gospodarka

Superkomputer „Zeus” z Krakowa ponownie najmocniejszy w Polsce

Superkomputer ZEUS w Krakowie
Superkomputer „Zeus”.
Na opublikowanej w Lipsku prestiżowej liście TOP 500 – najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej – superkomputer „Zeus” z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH uplasował się na 176. pozycji na świecie. Superkomputer z AGH jest zatem nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce.

Ranking największych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku. „Zeus” z ACK CYFRONET AGH po raz dziewiąty z rzędu został najmocniejszym komputerem w naszym kraju. W pierwszej pięćsetce znalazł się jeszcze jeden polski superkomputer z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego (277 miejsce). Czołowe miejsca zajmują tradycyjnie maszyny obliczeniowe z Chin, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Japonii.

Klaster „Zeus” jest przeznaczony do obliczeń naukowych, m.in. w projekcie PL-Grid. Superkomputer Akademii Górniczo-Hutniczej oparty jest o system operacyjny Scientific Linux (SL). Moc obliczeniowa „Zeusa” to ponad 374 Tflops*. Dostawcą rozwiązań zastosowanych w jednostce jest firma Hewlett-Packard. Superkomputer „Zeus” wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych, obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii. Naukowcy mogą z jego zasobów korzystać bezpłatnie. Liczba zadań obliczeniowych wykonanych dzięki „Zeusowi” w roku 2013 wyniosła ponad 8 milionów. Naukowcy oszacowali, że wykonanie ubiegłorocznych obliczeń zajęłoby pojedynczemu komputerowi (w najmocniejszej dostępnej obecnie na rynku konfiguracji) około 11 tysięcy lat.

Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH jest aktualnie w trakcie wyposażania nowej hali maszyn – wartej 12,2 mln zł inwestycji, mającej na celu rozwijanie infrastruktury komputerowej AGH. W nowym budynku wkrótce rozpocznie się proces instalowania kolejnych superkomputerów. Będą one charakteryzowały się nie tylko ogromną mocą obliczeniową, ale także superszybkimi „interconnectami”, czyli połączeniami pomiędzy poszczególnymi procesorami/węzłami. W nowych urządzeniach zastosowana zostanie zaawansowana technologia chłodzenia mikroprocesorów cieczą bezpośrednio na płytach superkomputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.