Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Winnica Hybridium Witanowice
Turystyka Wydarzenia

Małopolski Szlak Winny czeka na gości

Winnica Hybridium Witanowice
Winnica Hybridium Witanowice (koło Wadowic). Fot. Marcin Pierożyński
Odradzająca się w Małopolsce tradycja uprawy winorośli zainspirowała Gorczańską Organizację Turystyczną do utworzenia Małopolskiego Szlaku Winnego. Na mapie nowych atrakcji znalazło się piętnaście winnic położonych w różnych częściach Małopolski. Już w najbliższych dniach nastąpi inauguracja szlaku – Dzień Otwartych Winnic.


Główną ideą szlaku jest zachęcenie turystów do odkrywania małopolskich winnic, spotkań z ich właścicielami, obcowanie z przyrodą regionu, a także odkrywania i odtwarzania tradycji uprawy winorośli w Małopolsce. Wytypowania winnic i atrakcji do szlaku podjęła się Gorczańska Organizacja Turystyczna we współpracy z profesjonalistami z enoturystyki. W ramach projektu zinwentaryzowano winnice w Małopolsce, a następnie połączono je w szlak turystyczny o nazwie Małopolski Szlak Winny. Wyróżnione winnice to: Winnica Srebrna Góra (Kraków), Winnica Zadora (Szczepanowice), Winnica Krokoszówka Górska (Smardzowice), Winnica Witanowice (Witanowice k. Wadowic), Winnica Nad Dworskim Potokiem (Łazy k. Bochni), Winnica Kresy (Rzeplin k. Skaly), Winnica Comte (Klucze), Winnica Uroczysko (Janowice k. Zakliczyna), Winnica Zawisza (Wesołow k. Zakliczyna), Winnica Smykań (Pogorzany k. Szczyrzyca), Winnica Amonit (Cianowice), Winnica Szawapier (Stryszawa), Winnica Nad Dobrą Wodą (Garlica Murowana), Winnica Demeter (Gromnik), Winnica Kuźnia (Gromnik)

Winnica Hybridium Witanowice (koło Wadowic). Fot. Marcin Pierożyński
Winnica Hybridium Witanowice (koło Wadowic). Fot. Marcin Pierożyński
Historia polskiego wina
Historia polskiego wina zaczyna się w.. Małopolsce. To w Krakowie na zboczach Wawelu archeolodzy odkryli najstarsze w Polsce pozostałości winnicy (przełom IX i X wieku). Za prekursorów polskiego winiarstwa uważa się benedyktynów i cystersów, którzy w przyklasztornych gospodarstwach mieli uprawiać winorośl i wyrabiać wino głównie na potrzeby liturgiczne. W XIV wieku winnice zakładane były przez mieszczan. Kroniki wymieniają liczne miejscowości, w których wyrabiano wino, a wśród nich Sandomierz, Lublin i Kraków . Najważniejszym i prawdopodobnie najstarszym ośrodkiem winiarstwa na terenie dzisiejszej Polski był Przemyśl. Winorośl do Małopolski dotarła z południa Europy, najprawdopodobniej z Państwa Wielkomorawskiego.
Regres w polskim winiarstwie rozpoczął się w XVI wieku. Coraz powszechniejszy i tańszy import wina z krajów, w których uprawa winorośli była łatwiejsza nie sprzyjał polskiej produkcji wina. Ostatecznego spustoszenia w winnicach dokonały późniejsze wojny i niesprzyjająca polityka PRLu. Najdłużej przeciwnościom losu opierały się winnice w rejonie Zielonej Góry. Jeszcze w okresie międzywojennym areał winnic zielonogórskich wynosił ok. 300 hektarów. Obecnie po wieloletniej przerwie nastąpiło odrodzenie polskiego winiarstwa i rozwój turystyki winiarskiej (enoturystyki). Również w Małopolsce zaczęły powstawać winnice. Znajdująca się u stóp Klasztoru O.O. Kamedułów na Bielanach winnica Srebrna Góra o powierzchni 12ha jest drugą co do wielkości w Polsce (największa znajduje się w Miękini na Dolnym Śląsku – 23 ha).

Winnica Hybridium Witanowice (koło Wadowic). Fot. Marcin Pierożyński
Winnica Hybridium Witanowice (koło Wadowic). Fot. Marcin Pierożyński
Dzień Otwartych Winnic
Organizatorzy zaplanowali aż trzydniową inaugurację Szlaku Winnego w Małopolsce. W niedzielę 10. listopada w Winnicy Zadora w Szczepanowicach w dolinie Dunajca na uczestników czeka wyjątkowa prelekcja. Poprowadzi ją Wojciech Bosak, niezależny dziennikarz piszący o winie, ekspert Instytutu Wina i Winorośli, wykładowca akademicki, sędzia międzynarodowy w konkursach winiarskich, krytyk winiarski i w końcu projektant wielu małopolskich winnic. To on opowie wszystkim odwiedzającym o nowopowstałym szlaku wina w Małopolsce i zabierze gości w podróż po małopolskich winnicach.
Dzień później w Smardzowicach w okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego będzie można obejrzeć Winnicę Krokoszówka posadzoną bezpośrednio na skałach wapiennych. Na ten dzień przewidziano kolejną prelekcję i oczywiście degustację win bezpośrednio z winnicy.
Kilka dni później (16 listopada) miłośników wina zaprasza położona w Krakowie, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów na Bielanach, Winnica Srebrna Góra. Ta największa w Małopolsce winnica nawiązuje do długiej, sięgającej X wieku historii krakowskich upraw winorośli oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina.


Więcej informacji na stronie internetowej www.malopolskiszlakwinny.pl.
Liczba miejsc na Dniach Otwartych Winnic jest ograniczona. Wymagana rezerwacja miejsc.
Małopolski Szlak Winny powstał przy przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

1 KOMENTARZ

  1. Kilka miesięcy temu jadąc przez Witanowice widziałam z drogi znajdującą się tam winnicę. Myślałam, że mam omamy wzrokowe, a tu proszę najprawdziwsze winne krzewy winne tam rosną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...