Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Collegium Novum UJ
Historia Wydarzenia

Trwa remont Collegium Novum

Collegium Novum UJ
Collegium Novum nocą. Foto: Andrzej Barabasz, Creative Commons.
Trwa remont reprezentacyjnego, zabytkowego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Novum, w którym siedzibę mają władze krakowskiej uczelni. Do końca 2013 roku powinny się zakończyć najważniejsze prace renowacyjne.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa uczelni Katarzyna Pilitowska, remont neogotyckiego gmachu jest jednym z elementów mających przygotować uczelnię na zbliżający się jubileusz 650-lecia fundacji przez króla Kazimierza Wielkiego. Prowadzone od ok. trzech miesięcy prace mają charakter budowlany i konserwatorski. Ich ważnym elementem jest wymiana pokrycia dachu: mocno już zniszczoną miedź ma zastąpić dwubarwny łupek. Jest to powrót do pierwotnego rodzaju pokrycia dachu Collegium, które funkcjonowało od drugiej połowy lat 80. XIX wieku do lat 1929-32. W związku z tym szkielet dachu poddano restauracji – m.in. oczyszczono drewno i wzmocniono konstrukcję dachu.

Collegium Novum
Główny hol w Collegium Novum. Foto: Zygmunt Put, Creative Commons.
Prace budowlane i konserwatorskie są też prowadzone w obrębie portyku wejściowego. Zostanie tu położona zrekonstruowana posadzka ceramiczna zniszczona po wcześniejszych pracach związanych ze wzmocnieniem jej podłoża. Wszystkie elewacje budynku wraz z kamiennym detalem architektonicznym poddawane są zabiegom restauratorskim. „Ostatnia konserwacja odbyła się 20 lat temu, a więc obiekt wymagał już ponownej odnowy, zgodnie z regułami postępowania konserwatorskiego” – przypomniała rzeczniczka. Wnętrza Collegium Novum: reprezentacyjny hol, przedsionki, główna klatka schodowa i wszystkie korytarze są kompleksowo konserwowane i odnawiane po raz pierwszy od lat 60. XX wieku. Zostanie zachowana kolorystyka wnętrz zaproponowana i wykonana w 2000 roku. Prace restauratorskie są poprzedzane wymianą wyeksploatowanych instalacji elektrycznych i grzewczych oraz wprowadzona jest nowa instalacja zabezpieczenia przeciwpożarowego. Na parterze będą wymienione zniszczone ceramiczne płytki podłogowe.

W ramach przygotowań do jubileuszu do końca roku uczelnia odnowi kilka innych budynków uniwersyteckich w centrum Krakowa. Będą to zabytkowe kolegia oraz Biblioteka Jagiellońska. Koszt planowanych przedsięwzięć to ponad 5,1 mln zł. Połowę tej kwoty pokryje UJ, a drugą połowę Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Artykuł pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.