Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Dean Shechtman
Wydarzenia

Noblista otrzyma tytuł Doktora Honoris Causa AGH

Dean Shechtman3 września 2013 roku o godzinie 11:15 w Akademii Górniczo- Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu Akademii poświęcone nadaniu godności Doktora Honoris Causa Profesorowi Danowi Shechtmanowi, laureatowi Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 2011 roku.

Promotorem postępowania, a jednocześnie wnioskującym o nadanie tytułu Doktora Honoris Causa Profesorowi Danowi Shechtmanowi, jest prof. Janusz Wolny, Dziekan Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH oraz prof. Jean Marie Dubois z Institut Jean Lamour, Ecole des Mines de Nancy we Francji. Uchwała o nadaniu nobliście tytułu Doktora Honoris Causa podjęta została przez Senat AGH w dniu 30 stycznia 2013 roku. W uzasadnieniu decyzji Senatu AGH czytamy, iż tytuł ten został przyznany w uznaniu „za odkrycie kwazikryształów. Odkrycie kwazikryształów było największym wydarzeniem naukowym w krystalografii końca XX-wieku, za które prof. Dan Shechtman otrzymał w 2011 roku Nagrodę Nobla z chemii”.

Dan Shechtman urodził się w 1941 r. w Tel Avivie w Izraelu. Rozprawę doktorską z zakresu inżynierii materiałowej obronił w Izraelskim Instytucie Technologicznym (Technion – Israel Institute of Technology) w Hajfie w 1972 roku. Na tej samej uczelni wcześniej uzyskał tytuł inżyniera z zakresu inżynierii mechanicznej w 1966 roku i magistra z zakresu inżynierii materiałowej w 1968 roku. Prof. Dan Shechtman jest laureatem nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 2011 roku za odkrycie kwazikryształów. Było to przełomowe wydarzenie w świecie nauki końca XX wieku, które zaowocowało nowym podejściem do zagadnienia budowy ciał stałych.

Z tej także okazji Akademia Górniczo-Hutnicza zaprasza młodzież szkolną na wykład prof. Dana Shechtmana, który odbędzie się 5 września o godzinie 11.00 w Centrum Dydaktyki AGH (ul. Reymonta 7). Podczas popularnonaukowego wykładu noblista opowie o przygodzie związanej z odkryciem kwazikryształów, która doprowadziła go do najwyższych wyróżnień w świecie nauki (wykład w języku angielskim).

Zdjęcie pochodzi z Wikipedii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.