Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Historia Kultura Ludzie Wydarzenia

Świat ze szklanych klisz. Wieliczka w fotografii Władysława Gargula

Transport soli.
Transport soli.
Wczoraj, w dniu 28 czerwca 2013 roku w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce otwarto „Świat ze szklanych klisz. Wieliczka w fotografii Władysława Gargula”.

Wystawa zaprezentuje kilkadziesiąt wielkoformatowych fotografii Władysława Gargula obrazujących ówczesną kopalnię soli z jej bogatą infrastrukturą naziemną, górników, a przede wszystkim dawną trasę turystyczną, stare wyrobiska oraz bieżące prace górnicze. Stanowią one niewielki procent bogatej, liczącej ponad 700 obiektów kolekcji fotografii, widokówek, negatywów szklanych (w liczbie 278) – pamiątek po działalności tego wielicko-bocheńskiego fotografa znajdujących się w zbiorach wielickiego muzeum.

Urodzony w Bochni W. Gargul (1883-1946) w wieku 20 lat otworzył swój pierwszy, samodzielny zakład fotograficzny. Zasłynął jako fotograf i wynalazca, wprowadzając na rynek fotograficzny zatrzask elektryczny do aparatu fotograficznego, fonometr do regulacji czasu naświetlania oraz przyrząd do szybkiego kopiowania kart bromosrebrnych. W kolejnych latach otworzył swoje zakłady w Zakopanym, Brzesku i Wiedniu po czym, przyciągnięty zapewne atrakcyjnością wielickiej kopalni, uruchomił początkowo sezonowy, a od 1918 r. stały zakład fotograficzny w Wieliczce. Od tego momentu trwale wpisał się w grono osób tworzących fotograficzną dokumentację Wieliczki z jej najcenniejszym zabytkiem jakim jest kopalnia soli.

Najstarsze „wielickie” fotografie Władysława Gargula pochodzą z około 1912 roku. Jednak najintensywniejszy okres jego działalności fotograficznej w Wieliczce przypada na okres międzywojenny. Pozostawił po sobie liczną grupę negatywów szklanych i fotografii dokumentujących przeszłość Wieliczki, w tym działalność organizacji społeczno-kulturalnych takich jak Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia”, Koło Dramatyczne czy Klub Cyklistów i Motorzystów, a także bogaty zbiór pamiątkowej fotografii wykonywanej na tle szybu Daniłowicza turystom zwiedzającym kopalnię soli.

Wystawa „Świat ze szklanych klisz. Wieliczka w fotografii Władysława Gargula” jest jak stary album fotograficzny. Pozwala na chwile zadumy i refleksji nad zmiennością rzeczy.

Wystawę można oglądać na III poziomie kopalni w dniach od 28 czerwca do 29 września 2013 roku.

1 KOMENTARZ

  1. Witam. Kilka lat temu kupiłem dwa pudełka negatywów na szkle w formacie 13×18. Jeden z nich jest podpisany : Wł. Gargul. Zdjęto w Wieliczce 2 VII 1919. Przedstawia gen Hallera.
    Myślę że i pozostałe są tego samego autorstwa. Jeżeli Muzeum będzie zainteresowane, chętnie je udostępnię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.