Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Gliniany fryz z Tenczyna
Historia

Gliniany fryz z Tenczyna

Gliniany fryz z TenczynaStowarzyszenie „Ratuj Tenczyn” wzbogaci niebawem swoją kolekcję pamiątek związanych z zamkiem Tenczyn o replikę ozdobnego glinianego fryzu przedstawiającego polowanie na dzika. Fryz znaleziony został kilkadziesiąt lat temu na zamku Tenczyn przez jednego z mieszkańców Krzeszowic.

Praca nad stworzeniem repliki fryzu i formy do jego powielania wymaga nie tylko benedyktyńskiej cierpliwości i precyzji, ale także opracowania receptury pozwalającej na osiągnięcie prawidłowej, zgodnej z oryginałem kolorystyki detalu. Wykonania repliki fryzu podjęła się artysta plastyk Pani Anna Siek – absolwentka Instytutu Sztuki w Kankaanpaa w Finlandii i Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Replika fryzu stanowić będzie kolejny eksponat do zbioru pamiątek związanych z zamkiem Tenczyn jakie zgromadziło stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn”. W chwili obecnej stowarzyszenie posiada w swojej kolekcji trzy repliki historycznych portretów przedstawiających członków rodu Tęczyńskich, a także szwedzką mapę Tenczyna z czasów Potopu. Stowarzyszenie pracuje także nad odtworzeniem historycznego proporca rodu Tęczyńskich. Ciekawostką jest to że zamykający męską linę Tęczyńskich – Stanisław (przedstawiony na jednym z portretów którego replikę wykonało stowarzyszenie) zginął ponoć raniony podczas polowania na dzika. Fakt ten dodatkowo wzmacnia sentymentalne znaczenie kopiowanego fryzu dla historii zamku.

Eksponaty zgromadzone przez stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn” zobaczyć można w Bibliotece Miejskiej w Krzeszowicach, celem członków stowarzyszenia jest umieszczenie ich w przyszłości w muzeum na Tenczynie.

Źródło: www.ratujtenczyn.org.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...