Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wydarzenia Zamki, dwory, pałace

Turniej o Topór Tęczyńskiego


Każdy kto był na zamku w Rudnie wie, że to wyjątkowe miejsce. Gdyby nie Stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn” zamek pewnie dalej by się rozsypywał. Na szczęście miejsce to powoli wraca do życia, a już w najbliższy weekend obok Tenczyna stanie średniowieczny obóz wojskowy, a rycerze będą rywalizować o Topór Andrzeja Tęczyńskiego.

W ramach dwudniowej imprezy przewidziano turniej łuczniczy oraz turnieje bojowe indywidualne i grupowe. Przez cały czas trwania imprezy będzie można sprawdzić własne siły i umiejętności w strzelaniu z tradycyjnego łuku oraz w rzucie włócznią, a w niedzielę nawet stanąć do rywalizacji, gdyż zaplanowano turnieje z udziałem publiczności. Ponadto będzie można pograć w gry i zabawy plebejskie takie jak przeciąganie liny, wyścig w workach czy bieg giermka no i poobserwować dawne życie obozowe. Ciekawi historii zamku będą mogli posłuchać prelekcji Stowarzyszenia „Ratuj Tenczyn”. Nie zabraknie też pokazów broni czarnoprochowej i prezentacji dawnego uzbrojenia. Na zakończenie pierwszego dnia imprezy organizatorzy zaplanowali inscenizację „Bitwy o zamek”.

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn w Rudnie
Andrzej Tęczyński którego imieniem nazwano turniej rycerski był znakomitym przedstawicielem rodu Tęczyńskich, słynnym rycerzem, wodzem królewskich wojsk z czasów wojen pruskich. Wsławił się min. udziałem w negocjacjach warunków przejęcia zamku krzyżackiego w Malborku oraz doprowadzeniem do obsadzenia go polską załogą i uniemożliwieniem wywiezienia z niego zgromadzonych tam skarbów krzyżackich. Zginął w Krakowie w dniu 16 lipca 1461 r. zabity przez rozwścieczony tłum mieszczan w kościele franciszkanów. Powodem zbrodni na Tęczyńskim była sprzeczka o wysokość zapłaty za naprawę zbroi w jaką wdał się z płatnerzem Klemensem którego publicznie pobił. Śmierć Andrzeja była wielkim upokorzeniem dla potężnego, możnowładczego rodu Toporczyków – Tęczyńskich. Planowali oni nawet oblężenie Krakowa w zemście za bestialskie zabicie znamienitego członka ich rodu. Ostatecznie winni zabicia Andrzeja Tęczyńskiego zostali osądzeni a wyrok, jaki zapadł w styczniu 1462 r., skazywał na karę śmierci dziewięciu mieszczan, wśród nich rajców miejskich. W rezultacie na Wawelu ściętych zostało sześciu skazanych, a pozostałych trzech Tęczyńscy więzili aż do otrzymania od miasta Krakowa ogromnego wadium.

Organizatorami turnieju są: stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn” i bractwo rycerskie „Stowarzyszenie Zakon Sokoła”.
Termin: 8-9 września 2012r.
Szczegóły na plakacie.
Zapraszamy


Źródło: www.ratujtenczyn.org.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.