Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Natura

Jaszczur ognisty z Etny

Odporny na działanie ognia, posiadający dzięki zawsze chłodnemu ciału moc jego gaszenia. Ze względu na jad, który jakoby miał umożliwiać trans i halucynacje uważany za niemal magiczne stworzenie. W jednym ze średniowiecznych tekstów można znaleźć informację, że jest ptakiem „zimniejszym od innych ptaków”, który mieszka w wulkanie Etna, nie płonąc w ogniu. Kto? Jaszczur ognisty, czyli salamandra plamista, płaz który niezwykły wygląd łączy z nietypowym sposobem życia.

Udostępnij

Spotkanie salamandry nie jest łatwe. Nie lubi słońca, a w ciągu dnia kryje się w zacienionych miejscach. Ożywia się po zmroku, gdy poluje, ale nawet wtedy nie odchodzi od swej kryjówki dalej niż kilka metrów. Kto chce ją obserwować, musi poczekać na deszcz. Po obfitych ulewach salamandry masowo wylegają z ukrycia.

Salamandra jest największym, a jednocześnie najbardziej osobliwym polskim płazem ogoniastym. Chociaż lubi wilgoć i jak wszystkie płazy potrzebuje do swych życiowych czynności wody, to jednak nie potrafi pływać. Zdarza się że siedzi zanurzona w wodzie, wychylając z niej głowę, by nabrać powietrza. Ale wrzucona na głębię, natychmiast tonie. Co więcej salamandra pada często ofiarą swojego upodobania do deszczu, bo kiedy wychodzi z ukrycia po silnych ulewach, bywa porywana przez strugi wody i tonie. Dlatego też większość życia spędza na lądzie, choć nie porusza się tu zbyt sprawnie.

Salamandra plamista osiąga przeciętnie 25 cm długości ciała, ale zdarzają się osobniki osiągające nawet 30 cm.

Salamandryna – tajna broń salamandry
Niezgrabny, bardzo powolny sposób poruszania się salamandry, a także wrażliwość na promienie słoneczne mają ogromny wpływ na jej tryb życia. Salamandra nie jest jednak zupełnie bezbronna. Ochronę przed atakiem drapieżników zapewniają jej gruczoły jadowe, których ujścia rozmieszone są w dwóch rzędach po bokach kręgosłupa, oraz parotydy, czyli twarde zgrubienia skóry na tyle głowy, również zaopatrzone w silne gruczoły jadowe (zawierające salamandrynę – steroidowy alkaloid).

Ten ogoniasty płaz podlega w Polsce ścisłej ochronie, jako gatunek wymagający ochrony czynnej. Jego niezwykłe ubarwienie sprawia, że bywa wykorzystywany jako symbol różnego rodzaju organizacji, m.in. Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” czy też w logo Gorczańskiego Parku Narodowego.

Zdjęcie: Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Piotr Żogała, mieszkaniec Oświęcimia. Pasjonat przyrody a w szczególności zwierząt, tych znanych nauce jak i jeszcze nieodkrytych. Prowadzi na YouTube swój kanał Polska Kartoteka Faunistyczna TV, na którym umieszcza swoje filmy przedstawiające krajowe gatunki zwierząt. Miłośnik podróży. Wolny czas najchętniej spędza aktywnie wypoczywając w górach.