Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

FANUC_R2000iB
Nauka i innowacyjna gospodarka

Moc technologii na AGH czyli inteligentne systemy sterowania w praktyce

FANUC_R2000iB
Przykład nowoczesnej lini montażowej. Robot FANUC R2000iB przy pracy. Foto: Wikipedia.
Systemy sterowania muszą być jak idealny kandydat do pracy: inteligentne i godne zaufania. Nieplanowane przestoje w zakładach produkcyjnych stanowią, podobnie jak niewykwalifikowana kadra, bardzo duże zagrożenie dla przedsiębiorstwa, narażając je na spadek wydajności i rentowności. Jak sprostać takiemu wyzwaniu?

Udostępnij

W środę, 13 czerwca, odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu seminariów prowadzonych na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, podczas którego poruszona została tematyka inteligentnych systemów sterowania. Studenci mieli okazję zapoznać się z budową systemów sterowania wysokiej dostępności na przykładzie realnych wdrożeń. „Jak zredukować nieplanowane przestoje do 5 minut rocznie? Jak minimalizować straty, powstałe wskutek przestojów? Z tymi pytaniami będą musieli się wkrótce zmierzyć studenci automatyki, rozpoczynający pracę w zawodzie. A w branży ważne są liczby. W rękach przyszłych inżynierów będzie spoczywało bezpieczeństwo i niezawodność wdrażanych aplikacji. Warto więc wiedzieć, czym są układy redundantne dla produkcji i jak je wykorzystywać.” – powiedział prowadzący wykład Łukasz Mąka, specjalista ds. systemów sterowania w firmie ASTOR.

To jednak nie wszystko. Który student nie zastanawiał się, czy nie próbować swoich sił w pracy za granicą? Ale jak to wygląda? Czy dam radę? Co mnie czeka? Jakich wiadomości potrzebuję? O możliwościach i wyzwaniach pracy u globalnego producenta układów sterowania maszyn – firmie Horner, opowiedział Grzegorz Makuch – Praktykant ASTOR Roku 2011, który w nagrodę za wzorową pracę odbył staż u jednego z dostawców ASTORa – w Irlandii.

Seminaria były prowadzone przez specjalistów pracujących w ASTOR Sp z o.o. Partnerami inicjatywy Mocy technologii na AGH są Katedra Automatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej i Koło Naukowe INTEGRA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.