Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Brama Nawojowa Tenczyn
Wydarzenia Zamki, dwory, pałace

Edukacyjnie o zamku w Tenczynie

Brama Nawojowa Tenczyn
Brama Nawojowa na zamku Tenczyn przed i po renowacji.
Trwa projekt edukacyjny „Nasz Tenczyn” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn”.
W jego ramach przewidziane jest zorganizowanie w szkołach gminy Krzeszowice sześciu warsztatów historycznych na temat zamku Tenczyn i roli rodu Tęczyńskich w historii Polski.

Podczas warsztatów w sposób ciekawy i atrakcyjny dla młodych ludzi przedstawiane są dzieje zamku Tenczyn na przestrzeni wieków wraz z historią zamieszkującego go rodu Tęczyńskich. Duża część przekazywanych w czasie warsztatów informacji ma formę interesujących dla młodzieży ciekawostek – młodzież dowiaduje się że zamek Tenczyn stoi na obwodzie krateru wulkanu (przedstawiony, jest przekrój przez górę Tęczyńską) a do rąk słuchających trafiają kamienie wulkaniczne zebrane w okolicy zamku.
Opowiedziana jest też historia obrony zamku Tenczyn podczas „Potopu” i poszukiwania przez Szwedów skarbów
koronnych na jego terenie. Przedstawione zostaje także wirtualne zwiedzanie zamku Tenczyn dzięki przygotowanej przez stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn” trójwymiarowej, elektronicznej makiecie obiektu. W dalszej części warsztatów młodzież wypełnia krzyżówkę z pytaniami dotyczącymi historii zamku Tenczyn, układa puzzle z jego widokiem, rysuje go i lepi z plasteliny. Na zakończenie warsztatów każdy z jego uczestników otrzymuje replikę szwedzkiej mapy z czasów „Potopu” przedstawiającej zamek Tenczyn.

Z trzeciej edycji warsztatów historycznych w ramach projektu „Nasz Tenczyn” skorzysta 100 uczniów z okolicznych szkół. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Gminy Krzeszowice i potrwa do listopada 2013 roku.

Źródło: Ratuj Tenczyn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.