Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Natura

Pył pod kontrolą

Nie zauważamy go na co dzień, ale nie możemy bez niego żyć. Wydaje nam się, że znamy jego skład, ale czy na pewno? W powietrzu, poza azotem i tlenem znajdują się również inne substancje. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Wrota Małopolski uruchomiły stronę na której można sprawdzić aktualne prognozy dotyczące zapylenia powietrza w województwie małopolskim. Dane na stronie podane są w postaci graficznej umożliwiającej łatwe ich zinterpretowanie.

Prognozy dotyczą pyłu typu PM10, który po przekroczeniu dopuszczalnych stężeń ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Pył ten składa się z mieszaniny cząstek stałych i ciekłych zawieszonych w powietrzu, może zawierać substancje toksyczne, metale ciężkie oraz dioksyny i furany.

3 KOMENTARZE

  1. Powinni jeszcze napisać ostatnie zdanie że życie grozi śmiercią.

  2. aerozole czyli cząsteczki stałe niesione w powietrzu to fascynujący temat – im Afryka zawdzięcza swe słynne zachody słońca (drobinki ziemi), im Londyn zawdzięczał swe słynne mgły/smogi (pyły z kominków domowych). Ilu ludzi „zawdzięcza” im raka trudno szacować.

    od czasów zamkniecie 'Skawiny” stężenie pyłów maleje i ostatnio utrzymuje się na sensownych poziomach, ale w razie suszy dochodzi do pylenia z hałd odpadów energetycznych, wysypisk śmieci i szlaków komunikacyjnych – a to już jest niebezpieczne dla zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Witold Wiśniewski - Andrychowianin, Małopolanin, Kosmopolak. Zawsze mu mało, zawsze chce więcej i zawsze wpada przez to w kłopoty.