Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Niedźwiedź niedzwiedz
Góry Natura Turystyka

Turystyczny savoir-vivre w bliskim spotkaniu z niedźwiedziem

Niedźwiedź niedzwiedz
Niedźwiedź. Źródło: Wikipedia.

Nie dokarmiajmy niedźwiedzi i nie wchodźmy na ich terytorium, a kiedy je spotkamy, powoli się wycofujmy – apeluje organizacja WWF. Ekolodzy oraz m.in. pracownicy pięciu parków narodowych rozpoczęli akcję edukacyjną skierowaną do turystów przebywających w górach.

Organizacja podała, że liczebność niedźwiedzi brunatnych w Polsce jest szacowana na ok. 100 osobników. Jak podkreślają ekolodzy, większość obecnych problemów tych zwierząt wynika z działalności człowieka. Jak powiedział rzecznik WWF Polska Paweł Średziński, niedźwiedzie przez aktywność ludzi mają coraz bardziej ograniczone terytorium, na którym mogą żyć, odpoczywać, zdobywać pokarm i rozmnażać się. „Ludzie coraz częściej wchodzą do „krainy niedźwiedzia” a swoją obecnością oraz nieodpowiedzialnym zachowaniem, zaburzają spokój i naturalny cykl życia tego zwierzęcia” – podkreślił. „Apelujemy do osób, które wybierają się w góry, aby zachowywały się odpowiedzialnie” – zaznaczył Średziński.

Organizacja informuje m.in. jak powinniśmy zachowywać się w razie spotkania z niedźwiedziem. „Po pierwsze nie podchodzimy do niego, nie robimy mu zdjęć, a w razie spotkania powoli się wycofujemy” – powiedział rzecznik WWF. Średziński podkreślił również, że nie powinniśmy dokarmiać niedźwiedzi. „Dokarmiając niedźwiedzie albo zostawiając śmieci na szlaku sprawiamy, że niedźwiedź zacznie kojarzyć obecność człowieka z możliwością zdobycia pokarmu. Przestaje on poszukiwać pokarmu w naturze i zaczyna żerować na szlaku” – dodał.

Niedźwiedź
Niedźwiedź. Źródło: Wikipedia.
Jak podkreślił, przez naszą nieodpowiedzialność skraca się dystans, który powinien dzielić człowieka i dzikie zwierze. „Najczęściej kończy się to źle dla niedźwiedzia, który jest odławiany i resztę życia spędza w niewoli” – powiedział Średziński. Przypomniał historię niedźwiedzicy Magdy, która żerowała przy schronisku w Dolinie Roztoki. Zwierzę zostało odłowione i wraz z małymi przewiezione do zoo. Tam zmarło, najprawdopodobniej na atak serca. Średziński przypomniał, że wejście na terytorium niedźwiedzia grozi tym, iż może poczuć się on zagrożony i zaatakować w swojej obronie. „Przypadki, o których słyszymy, że ktoś został poturbowany przez niedźwiedzia, w zdecydowanej większości są rezultatem zaskoczenia niedźwiedzia przez człowieka. W takich sytuacjach niedźwiedź się broni” – ocenił. Jak zaznaczył Średziński, „powinniśmy trzymać się górskich szlaków w trosce o nas samych, ponieważ spotkanie z niedźwiedziem może się skończyć poturbowaniem”.

Jak poinformowała organizacja WWF, do turystów trafi 100 tysięcy poświęconych zagadnieniu odpowiedniego traktowania niedźwiedzi bezpłatnych mini-przewodników z pocztówkami, ilustrowanymi przez rysownika Roberta Mirowskiego. „Można je wysłać znajomym, jako pozdrowienia z Karpat i dzięki temu przekaz dotrze do szerokiego grona odbiorców” – podkreślił rzecznik organizacji.

Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) jest największym drapieżnikiem, który występuje w Polsce. Jest też chroniony na obszarze całego naszego kraju. Jego waga w zależności od płci waha się od 180 do 500 kg. Stojąc na dwóch łapach może mierzyć nawet ok. 280 cm. Niedźwiedź potrafi być także bardzo szybki – może biec do 50 km/h. W Polsce niedźwiedzie zamieszkują część Karpat, od Beskidu żywieckiego po Bieszczady (gdzie jest ich najwięcej). W Europie najwięcej niedźwiedzi żyje w Rumunii. Ich liczba w tym kraju jest szacowana na ponad 5 tys. osobników.

Tekst pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.