Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Historia Książki Wydarzenia

W stulecie przyłączenia Płaszowa do Krakowa

plaszowksiazka14 lutego w progach Domu Historii Podgórza w Krakowie będzie mieć miejsce promocja książki „PŁASZÓW 1902-1912 w stulecie przyłączenia Płaszowa do Krakowa”. Zdaniem redaktora książki i kustosza Domu Historii Podgórza – Melanii Tutak pomysł wydania publikacji, wyszedł od Pana Jacka Bednarza – Radnego Dzielnicy XIII, związanego z Płaszowem historią swojej rodziny, a 100- lecie połączenia dawnej wsi, potem gminy z Krakowem było znakomitym pretekstem wcielenia tego pomysłu w czyn.

„Dzięki przychylności Archiwum Państwowego w Krakowie, z którego zbiorów pochodzi większość
materiałów umieszczonych w publikacji, Archiwum Parafialnego księży Sercanów, archiwów wielu
instytucji i osób prywatnych, powstała interesująca – miejmy nadzieję – pozycja wyłaniająca z
niepamięci nazwiska, postaci, fakty.”
– mówi Melania Tutak.
Książka „PŁASZÓW 1902-1912 w stulecie przyłączenia Płaszowa do Krakowa” stanowi dobrze napisaną, przystępną lekturę, której chyba naczelnym celem jest pokazanie specyfiki miejsca. Monografia składa się z kilku części : wprowadzenia historycznego, opisu zabytków kolejowych, dziejów Zgromadzenia Sercanów , kronik parafialnej w Płaszowie a także z obfitego materiału fotograficznego płaszowskich ulic z lat 60-tych.
Część historyczna autorstwa Adama Sasinowskiego oparta jest na kwerendzie dokumentów od najstarszych zapisków w klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu po dwudziestowieczne Księgi Parafialne. W rozdziale dotyczącym zabytkowego zespołu stacyjnego i lokomotywowni Dominik Lulewicz przybliża na genezę powstania oraz rozwoju dworca w Płaszowie – jednego z najważniejszych węzłów kolejowych w Małopolsce, którego nazwa znana jest w całym kraju. Ksiądz Mariusz Wrzesiński natomiast opisuje pracę duszpasterska płaszowskich zakonników oraz życie codzienne i odświętne parafian do II połowy XX wieku.
W ostatniej części – ilustracyjnej – możemy obejrzeć fotografie starego Płaszowa ze zbiorów Anny Stalmach, które ukazują nam bardzo rustykalne oblicze terenów dzisiaj zagospodarowanych przez nowoczesne osiedla i zakłady produkcyjne.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code