Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Frankenstein Małopolska Opera Krakowska
Wydarzenia

Triumf lekko wypaczonej wyobraźni – koncert w Operze Krakowskiej

Frankenstein Małopolska Opera Krakowska14 stycznia w Operze Krakowskiej odbędzie się spektakl „FRANKENSTEIN!! Pan-demonium na pieśniarza i orkiestrę na podstawie rymowanek HC Artmanna” w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej. Szykuję się prawdziwa uczta nie tylko dla melomanów, ale również wszystkich miłośników teatru.

Podczas jednego wieczoru zabrzmią wybitne dzieła kompozytorów, których większość krytyków ulokuje na odległych od siebie biegunach historii muzyki. Mozart – geniusz klasycyzmu, symbol kanonu piękna oraz perfekcji w budowaniu muzycznej formy. Gruber – postmodernista, igrający z tradycją, „flirtujący” z popkulturą, którą po chwili delikatnie wyśmiewa. Obaj jednak zafascynowani teatrem, bez którego nie sposób interpretować ich muzyki. Jeśli istnieje nić porozumienia między Mozartem a Gruberem to prowadzi ona właśnie przez scenę teatralną.

W pierwszej części usłyszymy Symfonię g-moll KV 183 – mroczny utwór o burzliwym charakterze, napisany przez 17-letniego Mozarta. Temat Symfonii pojawia się w filmie Amadeus Milosa Formana. W drugiej części na scenę wkroczy Frankenstein!! HK Grubera. Utwór ten to fascynująca podróż w niezwykły muzyczny świat austriackiego kompozytora, który światową sławę zyskał właśnie jako autor i główny performer dzieła Kompozycja jest szeregiem muzycznych obrazów z postaciami popkultury. Obok superbohaterów: Johna Wayne’a, Supermana, Batmana i Robina pojawiają się takie postacie, jak Panna Dracula, czy Zielonowłosy Gość. Za tekst posłużyły zabawne rymowanki austriackiego poety HC Artmanna. Cykl jest barwną satyrą na jednostki uwielbiane przez kulturę masową. Spektakl, przeznaczony na jednego solistę z towarzyszeniem orkiestry, zadziwia oryginalnym brzmieniem zespołu, gdzie obok klasycznych instrumentów pojawiają się… instrumenty – zabawki. „Triumf lekko wypaczonej wyobraźni – utwór tyleż błyskotliwy, co nieoczekiwany” – jak napisał jeden z recenzentów na stronie Linn Records.

Koncert „FRANKENSTEIN!! Pan-demonium na pieśniarza i orkiestrę na podstawie rymowanek HC Artmanna”
14 stycznia 2014, godz. 18.30
Opera Krakowska ul. Lubicz 48, Duża Scena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.