Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Kultura Turystyka Wydarzenia

Małopolska Noc Muzeów

Tej nocy nie można przespać! Wykłady, koncerty, widowiska teatralne, wykłady, projekcje filmów, konkursy i gry terenowe to wszystko czeka osoby, które zdecydują się wziąć udział w Nocy Muzeów. Ciemną porą dnia z 19 na 20 maja 2012 roku wiele małopolskich muzeów i miejsc kultury będzie dostępnych bezpłatnie lub tylko za symboliczną opłatą.

Specjalnie dla naszych Czytelników wybraliśmy kilka propozycji.

KRAKÓW
Krakowską Noc Muzeów rozpocznie przejazd ponad 20 zabytkowych pojazdów, które ok. godz. 18.00 wyruszą sprzed Muzeum Inżynierii Miejskiej . Kawalkada przejedzie przez Rynek Główny i uda się przed MOCAK, gdzie nastąpi oficjalne otwarcie imprezy.
Tym co mają blisko do Krakowa proponujemy obejrzenie makiety bitwy pod Racławicami. Nie jest to zwykła makieta – została przygotowana przez Janusza Króla, potomka jednego z kosynierów. Wykonana w skali 1:10 obrazuje teren bitwy i jest wierną repliką okolic Racławic. W jej skład wchodzi 300 postaci, wykonanych ręcznie z drzewa lipowego. Dodatkową atrakcją jest galeria obrazów związanych tematycznie z bitwą racławicką oraz pokaz strojów ludowych.

Makieta bitwy pod Racławicami.

Zachęcamy także do odwiedzenia Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie gdzie m.in. można zobaczyć wystawę kultury ludowej oraz wystawę „Światy równoległe”. Termin ten został zaczerpnięty z fizyki kwantowej, aby pokazać stan poczucia odrębności zarówno tego co na zewnątrz, jak i tego co w środku. Wystawa prezentuje dzieła powstałe niezależnie od oficjalnego nurtu, z kręgu, m.in.: art brut, Visionary Art, Outsider Art, sztuki intuicyjnej – malarstwo, rysunek i rzeźba – powstałe niezależnie od oficjalnego nurtu, tradycji i mody, i zestawia je z pracami uznanych artystów profesjonalnych.
Warto również wybrać się do Muzeum Archeologicznego w Krakowie, gdzie obok licznych atrakcji, zwiedzić można wystawę „Zamki pogranicza – Muszyna, Rytro, Plavec, Kamenica” oraz wziąć udział w nocnym zwiedzaniu podziemi kościoła św. Wojciecha w Krakowie (Rynek Główny).
Wszyscy Ci którzy zdobyli specjalne zaproszenia (dostęp jest limitowany ze względów konserwatorskich), będą mogli podziwiać „Damę z gronostajem” – dzieło słynnego, włoskiego artystę Leonardo da Vinci, które jest czasowo wystawiane na Wawelu.
Uwaga: Wydarzenia w Krakowie zaczynają się już 18 maja.

WIELICZKA
Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce sprawi, że zamek żupny będzie tętnił życiem. Dziedziniec zamkowy „zapłonie” dzięki pokazowi teatru ognia. Planowana jest również prezentacja unikatowych lamp górniczych, rodzinna gra terenowa oraz wystawa „Sól w oku satyry”, na której każdy może się przekonać, że tematyka solna stanowi doskonały temat do rysunków satyrycznych. Tej nocy nad zamkiem unosił się będzie zapach potraw sporządzonych według staropolskiej receptury, którymi między XIV a XVI w. raczono wszystkich pracowników solnego przedsiębiorstwa oraz przybyłych po sól kupców. Organizatorzy obiecują również niecodzienne zwiedzanie III poziomu kopalni – w części ekspozycji tylko z lampami górniczymi.

Miś Uszatek
Miś Uszatek.
RZESZÓW
W stolicy Podkarpacia, obok wystaw malarstwa i grafiki organizowanych przez tamtejsze galerię, warto zwiedzić podziemną trasę turystyczną – „Rzeszowskie piwnice” oraz odwiedzić w Muzeum Dobranocek Misia Uszatka. Na koniec proponuję wizytę w Archiwum Państwowym w Rzeszowie. Będzie tam można poznać proces konserwacji dokumentów oraz zobaczyć prezentacje multimedialne dotyczące najcenniejszych zbiorów, pieczęci królewskich oraz autografów znanych osób.

TARNÓW
Podczas tarnowskiej nocy muzeów można będzie zapoznać się z kulturą Romów. W Muzeum Okręgowym w Tarnowie prezentowane będą romskie filmy, spektakl „Zrodził mnie las” oraz poplenerowa, międzynarodowa wystawa artystów romskich „Jaw dikh”. Muzeum zaprezentuje również nową ekspozycję „W zbrojowni sarmackiej”, gdzie każdy zainteresowany będzie miał możliwość przymierzenia dawnych zbroi oraz zapozna się z sposobami konserwacji dzieł sztuki.
Z kolei BWA Galeria Miejska w Tarnowie zaprasza na wernisaż „Panorama Siedmiogrodzka”. Tematem jest bitwa o Sybin (stolica Siedmiogrodu), rozegrana 11 marca 1849 roku, w trakcie której powstańcze wojska honvedów pod dowództwem generała Józefa Bema odniosły spektakularne zwycięstwo nad przeważającymi wojskami austriackimi i węgierskimi.

Zamek w Lublinie
Zamek w Lublinie. Foto: Wikipedia.
LUBLIN
Noc Muzeów w Lublinie to przede wszystkim spektakle, instalacje i wystawy malarstwa organizowane w wielu galeriach, m.in. wystawa „Malarstwo” Michała Stonawskiego i Magdaleny Kulesza- Fedkowskiej w Galerii SOS Sztuki, „Pocztówki” Danuty Krupska – Sołowiej (malarstwo) czy też „Cud w Białej” Michała Stachyra (malarstwo) w Galerii Biała. Wystawy opowiadające o trudnych chwilach w historii naszego narodu przygotowało Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”, m.in.: „Martyrologia młodzieży Lublina i harcerstwa Lubelszczyzny w latach 1939-1945”, czy też „Żołnierze wyklęci – więźniowie Zamku Lubelskiego straceni w latach 1944-1954”.

INNE
Placówki kulturalne w mniejszych miejscowościach również nie zawiodły. Do akcji dołączyły się muzea i izby regionalne w Andrychowie, Wadowicach, Kętach, Gorzeniu czy Lanckoronie. Muzeum Miejskie w Wadowicach przy udziale bractwa rycerskiego planuje wieczorny piknik średniowieczny. Będą pokazy walk rycerskich, stanowisko łucznicze, dawne tańce. W tą noc zaplanowano również premierę historycznej gry planszowej osadzonej w Księstwie Oświęcimsko-Zatorskim, gdzie swoje początki mają Wadowice.
Izba Regionalna w Andrychowie prowadzona przez Towarzystwo Miłośników Andrychowa przygotowała serię interesujących warsztatów dotyczących czasów naszych prababć, których uczestnicy dowiedzą się, jak żyli przed wiekami mieszkańcy Andrychowa, poznają sylwetki znanych osób oraz obejrzą stare zdjęcia miasta. Dodatkowo będą mogli poznać historię andrychowskich kupców handlujących lnianym płótnem.Noc Muzeów to impreza o o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast. Głównym celem tej imprezy jest umożliwienie bliższego kontaktu muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności. W Polsce Noc Muzeów odbywa się od 2003 roku i z każdą kolejną odsłoną bierze w niej udział więcej placówek kulturalnych. Muzea i galerie przygotowują specjalne wystawy i wydarzenia, które cieszą się ze strony zwiedzających bardzo dużym zainteresowaniem.

Ponieważ, nie sposób opisać wszystkich interesujących i wartych odwiedzenia miejsc, serdecznie zachęcamy do zapoznania się informacjami znajdującymi się na stronie organizatora: www.noc-muzeow.pl
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Witold Wiśniewski - Andrychowianin, Małopolanin, Kosmopolak. Zawsze mu mało, zawsze chce więcej i zawsze wpada przez to w kłopoty.