Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Sztuczne ognie
Kultura

O fajerwerkach

Sztuczne ognie
Sztuczne ognie
Sylwester bez fajerwerków? Jakoś trudno to sobie wyobrazić. Sztuczne ognie stały się nieodłącznym elementem tej ostatniej nocy w roku. Na masowych imprezach przyciągają one tłumy gapiów żądnych kolorowego spektaklu na niebie, snopów skrzących się iskier tańczących w takt płynącej z głośników muzyki. Na świecie odbywają się nawet festiwale sztucznych ogni. I mimo, że każdemu przedstawieniu towarzyszy huk wystrzałów to mało kto myśli o tym, że fajerwerki są dalekimi kuzynami broni palnej.

Sztuczne ognie pochodzą z Chin. Ich historia, według niektórych źródeł, sięga nawet 2 tysięcy lat wstecz i związana jest z wynalezieniem prochu. Na początku nie były one tak efektowne. Ich głośne wybuchy miały za zadanie odstraszać złe duchy i wspomagać modlitwy o pomyślność i szczęście. Później fajerwerki były stosowane w celach bojowych. Z czasem cel puszczania fajerwerków uległ całkowitej zmianie. Dziś wykorzystuje się je przede wszystkim dla widowiska.

Sztuczne ognie nie służą jednak tylko rozrywce. Przykładem są tu flary i race stosowane w ratownictwie (do ostrzegania, oświetlania terenu akcji), wojsku (do koordynacji działań, oświetlania terenu, oślepiania przeciwnika), a także przez kibiców w trakcie meczu. Flara, pochodnia paląca się na czerwono, jest międzynarodowym sygnałem wzywania pomocy na morzu.

Zimne ognie
Zimne ognie to rodzaj fajerwerków przystosowanych do użytku w pomieszczeniach zamkniętych.

W Europie fajerwerki pojawiły się około XIII wieku, przywiezione przez podróżników takich jak Marco Polo, i aż do XVIII wieku znajdowały się pod ścisłą kontrolą wojskowych. W armii zatrudniano pirotechnika, który przygotowywał pokazy uświetniające sukcesy wojskowe, królewskie uroczystości i święta religijne.
W produkcji sztucznych ogni specjalizowali się Włosi. To im zawdzięczamy recepty na wytworzenie czerwonych i zielonych fajerwerków. Wcześniej, przed XIX wiekiem, możliwe było tylko otrzymanie różnych odcieni koloru żółtego i pomarańczowego. Obecnie możemy podziwiać sztuczne ognie we wszystkich kolorach tęczy.

Dziś fajerwerki to forma sztuki. Widowisko, które przemawia do nas obrazem, dźwiękiem, a nawet zapachem. I chodź nie jest to żadna broń to nieumiejętne posługiwanie się sztucznymi ogniami bywa tragiczne w skutkach. Dlatego pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa przy odpalaniu fajerwerków, a przede wszystkim o rozsądku i rozwadze.

10 rad ważnych dla zachowania 10 palców u rąk
1. Petardy i fajerwerki kupuj tylko z legalnych źródeł, sklepów mających odpowiednie zezwolenie
.
2. Do amatorskich pokazów używaj tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ kl. III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych!
3. Na środkach pirotechnicznych powinna znajdować się instrukcja użycia w języku polskim.
4. Przeczytaj instrukcję znajdującą się na petardach i fajerwerkach
 i się do niej zastosuj!
5. Nie używaj środków pirotechnicznych w dużej grupie osób i w miejscach publicznych
.
6. Nie odpalaj petard z ręki ani wewnątrz pomieszczeń, na balkonach i tarasach
.
7. Nie używaj materiałów pirotechnicznych uszkodzonych lub w inny sposób niesprawnych.
8. Nie próbuj ponownie odpalać fajerwerków, które nie wybuchły.
9. Zwróć szczególną uwagę na dzieci, które nie powinny bez opieki posługiwać się środkami pirotechnicznymi
.
10. Petardy i fajerwerki przechowuj w suchych, oddalonych od źródeł ciepła i niedostępnych dla dzieci pomieszczeniach

.

Zdjęcia: Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...