Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Kultura

Jak wieszać flagę, żeby nie było gafy

Biało - czerwona

Zwykle wieszamy flagę bez zastanowienia (o ile w ogóle ją eksponujemy), zdajemy się na naszą intuicję i zmysł estetyczny. Aczkolwiek wielu z nas ma niemały dylemat, gdy flaga ma zawisnąć w pionie. Biały po lewej czy po prawej? Co zrobić gdy mamy kilka różnych flag ? Ułożyć je jak nam się podoba? A może zawiesić flagę na dachu? Nie zdajemy sobie sprawy z istnienia protokołu flagowego, który określa wytyczne jakimi należy się kierować przy wywieszaniu flagi państwowej. Co gorsza nawet urzędnicy państwowi popełniają tutaj gafy.

Przede wszystkim flaga musi być czysta, mieć niewyblakłe kolory i absolutnie nie może być postrzępiona. Nie wolno na niej umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Nie eksponujemy flagi w dni deszczowe, w czasie zamieci śnieżnej i przy wyjątkowo silnym wietrze. Na otwartym powietrzu flagę eksponujemy od świtu do zmroku, a jeśli ma pozostać na maszcie dłużej to powinna być dobrze oświetlona. Oczywiście wywieszona flaga nie może dotykać ziemi czy wody.

Eksponowanie flagi na budynkach. Autor: Alfred Znamierowski. Źródło: Album Polski.
Eksponowanie flagi. Autor: Alfred Znamierowski. Źródło: Album Polski.

Absolutnie nie powinniśmy wieszać flagi państwowej na dachu. Tylko agendy rządowe mają taki przywilej. Błędem też będzie wywieszenie flagi z godłem, gdyż jest ona zastrzeżona dla niektórych urzędów (m. in. portów morskich i lotniczych).

Polska flaga państwowa ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi. Jeśli wywiesza się dwie flagi, to polską umieszczamy po prawej stronie, patrząc od strony budynku. Trzeba też pamiętać, że maszty muszą mieć taką samą wysokość, a flagi – taki sam wymiar. W pionowym układzie flagi kolor biały jest zawsze przy maszcie.
Przy trzech masztach najważniejszy jest maszt środkowy i dlatego na nim wieszamy flagę polską. Drugi jest po jego prawej stronie (flaga miejska – gminna, wojewódzka), a trzeci po lewej (flaga innego państwa albo Unii Europejskiej). Może dziwić, że flaga gminy jest ważniejsza od flagi UE, ale wynika to z generalnej zasady, że honorowe miejsce zajmuje flaga gospodarza.

Właściwa kolejność flag. Autor: Alfred Znamierowski. Źródło: Album Polski.

Po ściągnięciu flagi z masztu zawsze należy ją złożyć. Nie kładzie się na niej żadnych przedmiotów, nawet kwiatów i wieńców. Jedynym godnym sposobem likwidacji zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie, natomiast jeśli jest ona związana z wyjątkowymi wydarzeniami przekazuje się do muzeum.

Składanie flagi. Autor: Alfred Znamierowski. Źródło: Album Polski.

Proste, prawda?

Pełny protokół flagowy można znaleźć na stronach Albumu Polskiego. Autorem tego opracowania jest wybitny specjalista heraldyk Pan Alfred Znamierowski, dyrektor Instytutu Heraldyczno – Weksylologicznego, członek Komisji Heraldycznej przy MSWiA.

Ilustracje przedstawiające prawidłowe eksponowanie weksyliów (flag) pochodzą z Albumu Polskiego. Serdecznie dziękujemy twórcom serwisu za ich udostępnienie.

7 KOMENTARZY

 1. Należę do tych którzy flagę regularnie prezentują, z okazji świąt i uroczystości narodowych, zawsze robiłem to wedle słów Kasi „kierując się zmysłem estetycznym i intuicją” – przyjemnie jest uświadomić sobie że … nie były one błędne.

  Ciekawy materiał.

  Choć czasami mi żal że w Polsce nie ma tego norweskiego zwyczaju by przed domami stał maszt na którym cały czas eksponowana była by flaga.

 2. Gratuluję intuicyjnego, prawidłowego eksponowania naszych narodowych weksyliów :)

  Osobiście, odpowiada mi praktyka norweska. W Polsce jednak, eksponowanie flagi po za świętami jest chyba nielegalne?

 3. Ja, niestety, regularnie o tym zapominam. Zawsze przy okazji święta narodowego okazuje się, że moja flaga została gdzieś w szkole. Czas chyba kupić drugą.

 4. Maćku, ja mam przed domem maszt, na którym powiewa cały rok flaga biało-czerwona. Przechodnie albo spogladają ze zdziwieniem, albo wrecz pytają czy ja nie jestem jakimś narodowcem, albo nacjonalistą…. Nie jestem, absolutnie nie, zatem czy jako obywatel RP nie mogę tak po prostu czcić barw narodowych godnym (jak mniemam) ich wyeksponowaniem przed domem? Niestety Polacy jeszcze muszą się sporo nauczyć – swej świadomości…
  Pozdrawiam

 5. Obecnie mieszkam, z wyboru, w Beskidzie Małym. W dniu świąt państwowych zawsze wywieszam flagę. Niestety flaga w mojej wsi jest wywieszana tylko na moim budynku, nawet osoby związane urzędowo z gminą jej nie wywieszają. Nie pytam i nie dociekam od sąsiadów dlaczego tak jest, ale wiem, że gdyby ksiądz z ambony wspomiał o tym – byłoby biało i czerwono. Patriotyzm deklaruje się tu, tylko czym on się przejawia, jeżeli w dniu świąt państwowych nie potwierdzamy tego.

 6. Bardzo przydatny artykuł, a zastanawiam się jeszcze, czy można w ten sam sposób korzystać z bandery cywilnej? Czy powieszenie tego symbolu na budynku jest nietaktem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...