Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Portret dwojga dzieci – Krystyna i Ludwik Fischerowie”,
Kultura

Prezentacja unikatowego obrazu Witkacego już za dwa tygodnie w Zakopanem

Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Portret dwojga dzieci – Krystyna i Ludwik Fischerowie”,
Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Portret dwojga dzieci – Krystyna i Ludwik Fischerowie”, 26 X 1925, pastel/papier beżowy, 109,5 x 99 cm, sygn. l.d. NP, 2P, NP2, P,NP1, 3P/1925 26 / X / Ignacy Witkiewicz
Unikatowy obraz Witkacego „Portret Krystyny i Ludwika Fischerów” wreszcie będzie można obejrzeć w Muzeum Tatrzańskim. 14 listopada 2014 roku muzeum pokaże go w swojej filii – w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza w Zakopanem.

Podwójnych portretów pełnopostaciowych artysta namalował niewiele, a do naszych czasów zachowały się jedynie trzy z nich. Obraz przedstawiający dwoje dzieci zakopiańskiego lekarza Ludwika Fischera – Ludwika i Krystynę – na tle pejzażu z elementami architektury to jeden z najatrakcyjniejszych przykładów wykonanych przez Witkacego portretów w typie A. Portrety takie jak ten praktycznie nie pojawiają się na rynku sztuki. Muzeum Tatrzańskie zakupiło obraz za kwotę 250 tys, zł. ze środków Województwa Małopolskiego. Praca dołączy do kolekcji m.in. 85 pasteli i rysunków, a także fotografii Witkacego.

Stanisław Ignacy Witkiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Powołana przez niego jednoosobowa Firma Portretowa wykonywała obrazy według zasad ściśle określonych w Regulaminie, pobierając honoraria według Cennika. Każdy z pięciu podstawowych typów portretów – oznaczonych wielkimi literami od A do E – podporządkowany był określonej konwencji i miał swoją cenę. „’Portret Krystyny i Ludwika Fischerów’ spełnia wszelkie warunki przewidziane w Regulaminie Firmy Portretowej dla typu A. Dzieci narysowane są z werystyczną dokładnością, hiperrealistycznie. Fantastyczny pejzaż za ich plecami tworzy z kolei efekt surrealistyczny” – opisuje pracę dr Anna Żakiewicz, witkacolog.

Kolejnym czynnikiem decydującym o atrakcyjności dzieła nabytego przez Muzeum świadczy rzadko występujące u Witkacego użycie w kompozycji rozbudowanego fantastycznego krajobrazu w tle. Artysta niezbyt chętnie też portretował dzieci. Rangę obrazu dodatkowo podnosi fakt, że portretowane osoby należały do kręgu zakopiańskich znajomych Witkacego, nie była to więc typowa praca „na zamówienie”, jakich wiele powstało później w Firmie Portretowej. Praca była do tej pory publicznie pokazywana tylko 2 razy. Ostatnio ćwierć wieku temu. Przez 89 lat pozostawała w rodzinie Fischerów.

Fischerowie byli mocno związani z Zakopanem, a także ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. Dziadek sportretowanych dzieci – Ferdynand Tabeau – miał na przełomie XIX i XX wieku pierwszą w Zakopanem aptekę. W budynku, w którym się mieściła swoją pierwotną siedzibę miało później Muzeum Tatrzańskie. To właśnie Ferdynand Tabeau wsparł finansowo słynną podróż na Antypody Bronisława Malinowskiego, w której badaczowi towarzyszył Witkacy. Obaj panowie byli częstymi gośćmi Ferdynanda w jego domu przy Krupówkach, o czym często wspomina Malinowski w swoich dziennikach.

Unikalny obraz zakupiono od syna sportretowanego Ludwika Fischera w ramach obchodów 125-lecia Muzeum Tatrzańskiego. Uzupełni on cały czas rozwijaną przez Muzeum kolekcję prac Witkacego. Oficjalna prezentacja portretu będzie miała miejsce 14 listopada.

Wernisaż 14 listopada 2014, godz. 19:00
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza,
ul. Zamoyskiego 25, Zakopane.
Wieczór uświetni występ Sebastiana Karpiela-Bułecki z przyjaciółmi z zespołu Zakopower.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.