Wilga, zwłaszcza na tle innych krajowych gatunków, jest ptakiem o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Szczególnie rzuca się w oczy dorosły samiec – jaskrawożółte upierzenie, czerwone tęczówki oczu i dziób, niebieskoszare nogi, skrzydła czarne z żółtą plamą, ogon czarny z żółtymi brzegami. Przez oko przechodzi czarny pasek. Samica nie dorównuje jaskrawością samcowi, jednak pozwala jej to doskonale maskować się pośród listowia.
Władysław Taczanowski w słynnym dziele „Ptaki krajowe” tak pisał o wildze: „Jest jednym z najozdobniejszych ptaków krajowych i odznacza się prócz tego wesołym, donośnym gwizdaniem, znacznie się przyczyniającym do uprzyjemnienia pory wiosennej (…) Ostrożna, ciągle ruchliwa i z miejsca na miejsce przelatująca mało siada na ziemi, lecz zwykle przebywa po zacienionych drzewach. Prócz owadów, które zbiera po gałęziach i liściach, jada różne jagody leśne a chciwa jest nadzwyczajnie na wiśnie i trześnię; skoro więc tylko owoce te dojrzeją, wilgi zlatują się do ogrodów i znaczne szkody w nich zrządzają, nie jedząc nic innego w tym czasie”.
Obecność tego skrytego ptaka najczęściej zdradza śpiew. Samiec często wydaje dźwięczne gwizdy podobne do „zofija fija”, dlatego też wilgę dawniej nazywano zofijką. Określenie to kojarzono dodatkowo z czasem przylotu tego ptaka, bo 15 maja przypadają imieniny Zofii. W wielu miejscach śpiew wilgi uznawany jest za zapowiedź deszczu – miłosną piosenkę samiec wykonuje najchętniej gdy wzrasta wilgotność powietrza. Repertuar obu płci jest bogatszy, ale inne dźwięki są chrapliwe i nie są zbyt przyjemne dla ludzkiego ucha – zawołanie to szorstkie „rej” lub ostre „jik jik”. Wykonuje je zwłaszcza samica.
W Polsce wilga objęta jest ścisłą ochroną.
Mieszkam w RPA,uwielbiam ptaki ,podkarmiam je i obserwuje.Sa tu ptaszki nazywane Bull -bardzo przypominaja Wilge ,podobnie spiewaja ,maja czarne glowki ,sa szare ale brzuszki maja zolte.uwielbiaja owoce ,szczegolnie lubia jablka ,chlebek .,bardzo inteligentne ,towarzyskie -pojawiaja sie w grupach po kilka ptaszkow,i spiewaja pieknie ,glosiki maja „aksamitne” b podobne do naszej ,polskiej wilgi.