Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Łupki wierzowskie po powodzi w 2007 roku. Foto: Jan Zieliński.
Natura Wydarzenia

Zaadoptuj rzekę!

Łupki wierzowskie po powodzi w 2007 roku. Foto: Jan Zieliński.
Łupki wierzowskie po powodzi w 2007 roku. Foto: Jan Zieliński.
„Woda jest niezbędna do życia człowieka i przyrody. Jej głównym źródłem są rzeki. Niestety w Polsce niemal, co druga rzeka jest zanieczyszczona. Problemem jest także przekształcanie rzek przez człowieka, co prowadzi do utraty siedlisk oraz wielu gatunków roślin i zwierząt. Pomóżmy przywrócić rzekom ich życiodajną rolę!” – pisze Klub Gaja, organizator programu Zaadoptuj rzekę.

W ramach tego programu, 14 lipca 2013 roku w 30 miejscach w Polsce (akcja ma wymiar europejski), zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach odbyła się akcja „Polski BIG JUMP 2013”. O godzinie 15.00 nad polskimi rzekami, potokami i jeziorami znalazło się ponad 680 osób: miłośników sportów wodnych, przyrodników, uczniów, nauczycieli, płetwonurków i wiele innych osób kochających rzeki. Wszyscy oni weszli w tym samym czasie do rzek, po to by zamanifestować społeczne zainteresowanie czystymi i naturalnymi rzekami.

Akwarela Jana Zielińskiego (projekt 3xWieprzówka).
Akwarela Jana Zielińskiego (projekt 3xWieprzówka).
W Warszawie wraz z Jackiem Bożkiem, prezesem Klubu Gaja do Wisły wszedł minister środowiska, Marcin Korolec, Barbara Labuda i Urszula Kontowska, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego – partnera strategicznego programu Zaadoptuj rzekę. Wejście do wody poprzedziły warsztaty i gry dotyczące programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę cieszące się dużym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych.

W Małopolsce, w happening’u udział wzięli mieszkańcy kilku miejscowości, m.in. Pcimia, Andrychowa, Tarnowa, Kromołowa, Bielsku-Białej, Dąbrówce i wielu innych.
BIG JUMP w rzece Rabie w Pcimiu odbył się po burzy i do rzeki wchodzono w wysokich wędkarskich butach.
„Gmina Andrychów nie pozostała obojętna na apel Klubu Gaja o udział w międzynarodowej akcji. Rzeka, która przepływa przez miasto daje nam wodę pitną, przez wiele lat dawała i nadal daje wiele radości miłośnikom przyrody i amatorom odpoczynku w zaciszu” – napisano w relacji z Rzyk koło Andrychowa, nad rzeką Wieprzówką.
„Dla sekcji sportowej Sokołów Tarnów BIG JUMP był okazją do otwarcia zawodów kajakarskich. Rzeka odwdzięczyła się zawodnikom pięknem podziwianym w ciszy, zza burty kajaka. Na nowo odkryliśmy malownicze i rekreacyjne walory naszej miejskiej rzeki. Pod samym nosem mamy tak wspaniałą przestrzeń do zagospodarowania rekreacyjno – sportowego” – napisano w sprawozdaniu.

BIG JUMP inicjowany jest w Europie od 2005 roku – przez European Rivers Network, a w Polsce – przez Klub Gaja. Dzięki BIG JUMP z roku na rok nad rzekami i akwenami odbywa się coraz więcej akcji obywatelskich (w tym samym dniu, o tej samej porze), o których informuje prasa i portale społecznościowe. W ten sposób sytuacja rzek i ich przyszłość stają się tematem publicznym.
Więcej na temat programu Zaadaptuj rzekę znaleźć można na stronie projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Witold Wiśniewski - Andrychowianin, Małopolanin, Kosmopolak. Zawsze mu mało, zawsze chce więcej i zawsze wpada przez to w kłopoty.