Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wydarzenia

AGH dla dzieci

AGHjuniorCiekawość świata i otwartość dziecięcych umysłów sprawia, że nasze pociechy już z natury są małymi naukowcami. Każdy kontakt z przyrodą, techniką czy nowymi przedmiotami jest dla nich fascynującym naukowym odkryciem. Jak wykorzystać drzemiący w nich potencjał? Można skorzystać z propozycji AGH w Krakowie.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie uruchomiła projekt edukacyjny AGH JUNIOR. Jest on skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz do uczniów szkół podstawowych. Uczelnia chce pokazać, że skomplikowane zjawiska fizyczne czy chemiczne, wiedza z zakresu inżynierii mechanicznej i elektronicznej, procesy zachodzące w środowisku przyrodniczym czy badania zmian klimatu (i wiele innych dyscyplin naukowych) nie zamykają się wyłącznie w obrębie laboratoriów uczelni, ale dzięki ciekawej formie mogą stać się zalążkiem pasji, która w przyszłości przerodzi się w naukową przygodę.

Organizatorzy zapraszają na wycieczki, podczas których dzieci będą mogły poznać m.in. pamiątki z różnych okresów działalności AGH, zabytkowe modele urządzeń górniczych, modele pieców hutniczych, aparaturę laboratoryjną, a także „Kopalnię Doświadczalną” – unikatowe w skali kraju i jedno z nielicznych w Europie laboratorium badawczo-dydaktyczne. W ramach projektu przygotowano również cykl artykułów pod tytułem „Odkrywamy świat nauki i techniki”. Naukowcy tłumaczą w nich dzieciom fascynujące zjawiska i procesy, które zachodzą w otaczającym nas świecie, prezentują wynalazki oraz najistotniejsze osiągnięcia w obszarach nauk ścisłych i technicznych. Oczywiście nie zabraknie warsztatów tematycznych. Wśród realizowanych tematów znajdą się m.in. Żelazo – skarb cenniejszy niż złoto; Szklane cuda – jak powstaje szkło?; Budujemy dom – skąd się bierze cement?; Zegar – twój przyjaciel; Od abakusa po „Odrę” – wędrówki przez historię komputera; „Czy wiatrak tylko daje mąkę?” – Odnawiane źródła energii).

Na dobry początek organizatorzy zachęcają najmłodszych, aby zilustrowali wynalazek, który ich zdaniem może zasługiwać na miano „Wynalazku zmieniającego świat”. Dla uczestników przewidziano atrakcyjne nagrody (m.in. tablet, gry edukacyjne i zestawy klocków LEGO), a najciekawsze prace plastyczne zostaną zaprezentowane na wystawie w Muzeum Historii AGH i Techniki oraz na stronach internetowych uczelni.

Prace należy składać osobiście bądź nadsyłać pocztą do 26 listopada 2013 r.

Więcej informacji na temat całej akcji i szczegóły konkursu znajdują się na stronie www.junior.agh.edu.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...