Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Opatowiczki, archeologia lotnicza, archeologia nieinwazyjna,
Historia Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Kolejne znaleziska skrzydlatych archeologów w Małopolsce

Ekipa pracująca nad filmem „Czy leci z nami archeolog?” przeprowadziła w tym miesiącu kolejną akcję prospekcji lotniczej w Małopolsce.

Udostępnij

Opatowiczki, archeologia lotnicza, archeologia nieinwazyjna,
Ślady osady dziejowej pod Opatkowiczkami. Fot. Archeolot.net

Ze względu m.in. na niezbyt dobrą pogodę badacze spędzili w powietrzu około 1,5 godziny, ale i tak uzyskali wiele interesujących zdjęć stanowisk archeologicznych.

I tak np. zdjęcie badanej już niegdyś tradycyjnymi metodami osady pradziejowej pod Opatkowiczkami uchwyciło jej prawdziwy zasięg i układ przestrzenny. Jak przekonuje uczestnik akcji Piotr Wroniecki w tym wypadku jedno zdjęcie ujawniło informacje, które z powierzchni ziemi zbierano by przez lata.

Radziemice, archeologia lotnicza, archeologia nieinwazyjna
Osada w Radziemicach. U góry zdjęcia widać prawdopodobne cmentarzysko. Wskazują na to owalne obiekty będące najpewniej rozoranymi kurhanami. Fot. Archeolot.net

Podobny efekt dały fotografie zrobione w Radziemicach. Badania prowadzone w ramach Archeologicznego Zdjęcia Polski doprowadziły do zaznaczenia w tym miejscu aż 9 stanowisk archeologicznych. „Porównując te informacje ze zdjęciem lotniczym, widać, że zamiast serii pojedynczych punktów osadniczych mamy do czynienia z kolejną rozległą osadą pradziejową ograniczoną niegdyś rowami i ciekiem wodnym” – komentuje Wroniecki.

kurchany, Marchocice, archeologia lotniczna, archeologia nieinwazyjna

Pod Marchocicami skrzydlaci archeolodzy uchwycili natomiast owalne wyróżniki wegetacyjne, które są reliktem kurhanów. Na zdjęciach (jedno z nich powyżej) widać bardzo dobrze tzw. „rowki dookolne” i komory grobowe.

Wiele wykonanych zdjęć będzie w najbliższym czasie udostępnionych w galerii na stronie archeolot.net.

Artykuł został przedrukowany z serwisu Archeowieści Zdjęcia dla Archeowieści udostępnił archeolot.net.
Dowiedź się więcej na czym polega archeologia lotnicza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code