Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Małopolska malowana
Małopolska malowana

Zima odchodzi, ale wróci

Małopolska malowana
Staw Anteckiego, Andrychów.

Zapatrzeni w codzienność i prozę życia nie dostrzegamy upływającego czasu i zmian, jakie czyni w naszym otoczeniu. Musi dopiero przyjść taka chwila, gdy się zatrzymamy, rozglądniemy wokoło i często zdumieni stwierdzimy – wczoraj wyglądało to inaczej. Tak jest z dawnymi elementami krajobrazu kulturowego, który powoli odchodzi w przeszłość. W poszukiwaniu nowych miejsc pod zabudowę, budując nowe domy niszczymy zarówno świadectwa kultury naszych przodków, jak i bogactwo ojczystej przyrody. Przykładem takich działań jest niszczenie, często przez zaniedbanie różnego typu urządzeń wodnych i całej infrastruktury jej towarzyszącej. Takie miejsca, jak te, znajdziemy w wielu miejscach naszego kraju, nawet tam, gdzie turystyka ma swoje priorytety.

Akwarela przedstawia staw młyński, popadające w ruinę zabudowania i resztki drzew na otaczającej staw grobli. Spory międzyludzkie, brak woli porozumienia, nieudolność urzędnicza, doprowadziły do całkowitej dewastacji jednego z najpiękniejszych miejsc dawnego galicyjskiego miasteczka. Jeszcze kilkanaście lat temu można go było uratować, dziś to prawie niemożliwe.
Zima odchodzi, ale wróci. Bezpowrotnie za to odchodzą takie miejsca.

1 KOMENTARZ

  1. Przepiękna akwarela!

    Podczas ostatniego marszu na orientację, którego trasa prowadziła właśnie przez Staw Anteckiego przypomniały mi się czasy, jak jeszcze 10-12 lat temu przychodziłem w to miejsce zaciekawiony starymi pozostałościami młyna. Jak było się dzieckiem wszystko było bardziej tajemnicze i miało inny klimat. Dziś pozostały tylko wspomnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Jan Zieliński jest absolwentem Uniwersytetu Jagielońskiego, emerytowanym nauczycielem biologiem, przyrodnikiem, miłośnikiem i obrońcą przyrody beskidzkiej. Przez 12 lat był redaktorem naczelnym lokalnego pisma "Nowiny Andrychowskie" oraz radnym (przewodniczył Komisji do Spraw Ochrony Środowiska w Andrychowie). Wraz ze swoimi przyjaciółmi wydał kilka publikacji o środowisku naturalnym. Jest autorem licznych artykułów publikowanych m.in. w "Przyrodzie Polskiej" oraz miesięczniku "Wszechświat". Z Janem Stępniem nagrał kilkanaście audycji dla Radia Kraków. Aktualnie pełni funkcję Prezesa Towarzystwa Miłośników Andrychowa. Od lat 60-tych maluje, rzeźbi oraz fotografuje. Jego prace prezentowano na wystawach w Polsce i zagranicą. Rzeźby Jana Zielińskiego znajdują się w m.in. Andrychowie, Oświęcimiu oraz Isny (Niemcy) .