Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Sad na Panskiej Górze w Andrychowie
Beskid Mały Małopolska malowana Miejsca które warto zobaczyć Natura

Sad pszczelim rajem

Sad na Panskiej Górze w Andrychowie
Sad na Pańskiej Górze w Andrychowie.

Sad, łąka, ogród, kwiaty, to nierozłączne elementy środowiska pszczoły miodnej, bez której nasze życie byłoby zupełnie inne. I nie jest to przesada, bo pszczoły to nie tylko miód, wosk, kit pszczeli, bez których można się obejść. Pszczoły, to możliwość powstawania owoców i nasion. Czy w naszych warunkach sad, las, łąka, ogród mogą istnieć bez pszczół? Te cząstki naszego otoczenia, bez łagodnego szumu delikatnych skrzydeł, nigdy nie będą sobą. Szumu, który jednocześnie koi nasze zmysły i dodaje mocy zapachom i kolorom. Pamiętajmy o tym pielęgnując swoje najbliższe otoczenie i podziwiajmy ten cudowny gatunek.


2 KOMENTARZE

  1. Tak, tak, tak, sad, ogród, łąka dla pszczoły miodnej :-)
    Podobnie jak półdziki ogród – dla pszczoły miodnej, dla trzmieli, motyli, ciem i innych owadów, wystarczy zachować w nim drzewa kwitnące wiosną i rozmaitość roślin kwitnących wiosną, latem, jesienią :-)

  2. Piękny obraz przedstawiający jedno z najpiękniejszych miejsc w Andrychowie. Sad miejsce spotkań , spacerów itd Martwiące jest tylko jedno ze większość nie umie korzystać z takich miejsc zaśmiecając je niszcząc czy wypalając trawy. Myślę ze gdy by ta nasza kochana władza dzisiejsza coś zrobiła możne miejsce to ciągle przypominało miejsce fauny i flory a nie śmieci opon itd. Piękne słowa sąsiedzie gdy by nie pan pewno nie docenił bym historia Andrychowa, przyrody Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Jan Zieliński jest absolwentem Uniwersytetu Jagielońskiego, emerytowanym nauczycielem biologiem, przyrodnikiem, miłośnikiem i obrońcą przyrody beskidzkiej. Przez 12 lat był redaktorem naczelnym lokalnego pisma "Nowiny Andrychowskie" oraz radnym (przewodniczył Komisji do Spraw Ochrony Środowiska w Andrychowie). Wraz ze swoimi przyjaciółmi wydał kilka publikacji o środowisku naturalnym. Jest autorem licznych artykułów publikowanych m.in. w "Przyrodzie Polskiej" oraz miesięczniku "Wszechświat". Z Janem Stępniem nagrał kilkanaście audycji dla Radia Kraków. Aktualnie pełni funkcję Prezesa Towarzystwa Miłośników Andrychowa. Od lat 60-tych maluje, rzeźbi oraz fotografuje. Jego prace prezentowano na wystawach w Polsce i zagranicą. Rzeźby Jana Zielińskiego znajdują się w m.in. Andrychowie, Oświęcimiu oraz Isny (Niemcy) .