Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

krokusy, akwarela
Beskid Mały Góry Małopolska malowana Miejsca które warto zobaczyć Natura Turystyka

Szafran spiski w Beskidzie Andrychowskim

krokusy, akwarela
Krokus, bo tak zazwyczaj nazywany jest szafran spiski (Crocus scepusiensis (Rehmann & Woł.) Borys), kojarzy się większości z nas z Tatrami i okolicami Zakopanego, gdzie rośnie do wysokości 1500 m n.p.m. Jednakże krokusy spotykamy także w Beskidzie Małym, w obrębie Parku Krajobrazowego. Rosną one najczęściej na polanach podszczytowych (dawniej wypasanych i koszonych), śródleśnych, na skraju lasu oraz w zaroślach. Zobaczymy je wędrując szlakami w paśmie Leskowca, czy grzbietem Klimaski. Często kwitną już na przedwiośniu (czas kwitnienia od 10 – 14 dni) – z końcem lutego i początkiem marca, zdarza się, że nawet w kwietniu zwykle nieco wcześniej niż w Tatrach czy na Babiej Górze.

krokusyJedno z takich stanowisk znajduje się u podnóża Klimaski przy nieoznakowanej drodze na Leskowiec. Znajdziemy je (od strony Rzyk Jagódek) w miejscu, gdzie droga prowadząca od ostatniego przystanku autobusowego wchodzi do lasu, na polanie pomiędzy potokiem Klimaska a dojściem do ostatnich tu zabudowań. Rośnie tu kilka tysięcy krokusów, nierównomiernie rozmieszczonych na powierzchni łąki. Najwięcej i najwcześniej kwitnące krokusy znajdziemy w pobliżu ostatniego domostwa. Okazy, które rosną bliżej potoku, zakwitają później. Tak bogate stanowisko świadczy, że krokusy znalazły tu doskonałe warunki mimo, bliskości siedzib ludzkich i dość uczęszczanego szlaku turystycznego. Krokusy rosnące w częściach szczytowych są bardziej zagrożone, bo grozi im wtórna sukcesja leśna. Zaprzestanie koszenia, wypasania polan i łąk powoduje, że zmienia się ich skład gatunkowy i krokusy ustępują drzewom. Aby je uratować, podobnie, jak i inne cenne rośliny łąkowe, konieczna jest czynna ochrona, a na to nikt nie ma ochoty. Przeszkadzają w tym nieuregulowane stosunki własnościowe, brak środków finansowych i woli podjęcia działań przez odpowiednie służby. Krokusy, to nie wilki, czy niedźwiedzie, przenieść się nie mogą, wiec zginą!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Jan Zieliński jest absolwentem Uniwersytetu Jagielońskiego, emerytowanym nauczycielem biologiem, przyrodnikiem, miłośnikiem i obrońcą przyrody beskidzkiej. Przez 12 lat był redaktorem naczelnym lokalnego pisma "Nowiny Andrychowskie" oraz radnym (przewodniczył Komisji do Spraw Ochrony Środowiska w Andrychowie). Wraz ze swoimi przyjaciółmi wydał kilka publikacji o środowisku naturalnym. Jest autorem licznych artykułów publikowanych m.in. w "Przyrodzie Polskiej" oraz miesięczniku "Wszechświat". Z Janem Stępniem nagrał kilkanaście audycji dla Radia Kraków. Aktualnie pełni funkcję Prezesa Towarzystwa Miłośników Andrychowa. Od lat 60-tych maluje, rzeźbi oraz fotografuje. Jego prace prezentowano na wystawach w Polsce i zagranicą. Rzeźby Jana Zielińskiego znajdują się w m.in. Andrychowie, Oświęcimiu oraz Isny (Niemcy) .