Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Małopolska malowana

Wiosna na Leskowcu

Śnieżyczki na stoku Leskowca

Leskowiec jest jednym z wyższych szczytów Beskidu Małego (918 m n.p.m.) i na jego zbocza wiosna wkracza zwykle z pewnym opóźnieniem. Wiosenne wycieczki na jego ścieżki często zaczynają się w zieleniejących dolinach, gdzie przekwitły pierwsze kwiaty. Tymczasem na szczycie zaczynają one dopiero kwitnąć. Tak jest ze śnieżyczkami przebiśnieg, które kwitną tu prawie dwa tygodnie później, podobnie jak towarzyszące im krokusy. Tak, tak, krokusy znane głównie z Tatr, tu też rosną i to na kilku polanach, na których kwitnące kobierce obejmują po kilka arów. Warto je zobaczyć w ciszy i spokoju, z dala od zaludnionych tras turystycznych.

Udostępnij


6 KOMENTARZY

  1. Przepiękne. Aż mam ochotę wybrać się w góry, choć przebiśniegów w okolicznych zagajnikach nie brakuje.

  2. I co Kasiu, byłaś? Ja byłem i widziałem już pierwsze krokusy i kwiaty podbiału. Latały też latolistki cytrynki, a dzięcioły stukały niemiłosiernie choć wyżej w górach jeszcze leży jeszcze śnieg.

  3. Nie byłam. Jako, że „przywiązali” mnie dziś do domu, postanowiłam zrobić wiosenny porządek z trawnikiem:)

  4. Zapraszam więc ponownie, może będą już krokusy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Jan Zieliński jest absolwentem Uniwersytetu Jagielońskiego, emerytowanym nauczycielem biologiem, przyrodnikiem, miłośnikiem i obrońcą przyrody beskidzkiej. Przez 12 lat był redaktorem naczelnym lokalnego pisma "Nowiny Andrychowskie" oraz radnym (przewodniczył Komisji do Spraw Ochrony Środowiska w Andrychowie). Wraz ze swoimi przyjaciółmi wydał kilka publikacji o środowisku naturalnym. Jest autorem licznych artykułów publikowanych m.in. w "Przyrodzie Polskiej" oraz miesięczniku "Wszechświat". Z Janem Stępniem nagrał kilkanaście audycji dla Radia Kraków. Aktualnie pełni funkcję Prezesa Towarzystwa Miłośników Andrychowa. Od lat 60-tych maluje, rzeźbi oraz fotografuje. Jego prace prezentowano na wystawach w Polsce i zagranicą. Rzeźby Jana Zielińskiego znajdują się w m.in. Andrychowie, Oświęcimiu oraz Isny (Niemcy) .