Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu
Nauka i innowacyjna gospodarka

Audio-przewodnik po żydowskiej historii Oświęcimia

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu
Centrum Żydowskie w Oświęcimiu
22 października Centrum Żydowskie w Oświęcimiu zaprezentuje aplikację mobilną Oszpicin – projekt, który uczy, że Oświęcim to nie tylko miejsce Holokaustu. Dwujęzyczny przewodnik, dzięki któremu można poznać bogatą, 500-letnią, historię społeczności żydowskiej zamieszkującej niegdyś to miasto, został zrealizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Zgłębianie bogatej, mało znanej historii miasta. Spacer śladami nieistniejących już synagog i fabryk. Obecność w miejscach wspólnego dziedzictwa polsko-żydowskiego. To wszystko umożliwia Oszpicin – bezpłatny audio-przewodnik mobilny na iPhone’a, iPada oraz smartfony Android, wydany przez Centrum Żydowskie w Oświęcimiu. Spacerując ulicami nieistniejącego dziś świata, użytkownik ma możliwość zarejestrowania na ekranie urządzenia trójwymiarowych modeli Wielkiej Synagogi, zniszczonej przez Niemców w 1939 roku, czy Fabryki Wódek i Likierów Jakuba Haberfelda w ich oryginalnych lokalizacjach.

Mało kto w Polsce, a tym bardziej na świecie, kojarzy Oświęcim z historią społeczności żydowskiej – mówi Maciek Zabierowski, kierujący projektem Oszpicin. – Pamięć o tragedii Auschwitz często przesłania 500 lat obecności Żydów w mieście. Przewodnik mobilny, przygotowany na zlecenie Centrum Żydowskiego, pozwala turystom nowocześnie, wygodnie i zgodnie z własnym rytmem odkrywać tę ważną i mało znaną część dziedzictwa miasta. Celem projektu jest również uświadomienie odbiorcom skali spustoszenia, jakim był Holokaust – dodaje.

Autorzy mobilnego przewodnika po żydowskiej historii Oświęcimia postanowili wykorzystać również szereg niestandardowych rozwiązań. – W aplikacji duże znaczenie ma zastosowanie technologii Augmented Reality, dającej możliwość nakładania na realny obraz historycznych zdjęć. Innowacyjny mechanizm pozwala również na rekonstrukcję w technologii 3D nieistniejących już obiektów, takich jak Wielka Synagoga – mówi Bartosz Brażewicz-Dosiółko, IT director w MoveApp, które zrealizowało projekt. Dzięki temu, np. stojąc na Rynku Głównym, odbiorca widzi na ekranie urządzenia przedwojenny hotel Herz, gdzie nocował marszałek Piłsudski, dom ostatniego naczelnego rabina Oświęcimia czy dawny oświęcimski ratusz, gdzie zasiadali żydowscy radni wraz z wiceburmistrzem dr. Emilem Reichem.

Żydowscy mieszkańcy współtworzyli Oświęcim od XVI wieku aż do Holokaustu. Tytułowy „Oszpicin” to słowo z języka jidysz oznaczające „goście” i zarazem nazwa miasta używana przez oświęcimskich Żydów przed II wojną światową.

Więcej informacji o projekcie Oszpicin oraz linki do bezpłatnego pobrania aplikacji można znaleźć na stronie app.oszpicin.plŹródło: Wrota Małopolski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.