Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Ludzie Nauka i innowacyjna gospodarka

Naukowy idol

Monika Koperska z Uniwersytetu Jagiellońskiego zajęła drugie miejsce w międzynarodowym finale konkursu na naukowego idola FameLab oraz otrzymała nagrodę publiczności. FameLab przypomina znane na całym świecie konkursy talentów. Jednak zamiast piosenkarzy-amatorów czy tancerzy w szranki stają fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych. Uczestnicy konkursu mają trzy minuty, żeby w sposób zrozumiały opowiedzieć o ważnych zagadnieniach badawczych, którymi się zajmują.

Udostępnij

Monika Koperska jest doktorantką na Wydziale Chemii UJ. Jej pasją jest chemia konserwatorska, czyli ten jej obszar, który dba o zachowanie najcenniejszych skarbów dziedzictwa kulturowego – od dzieł sztuki po książki. W swojej pracy doktorskiej zajmuje się procesem niszczenia jedwabiu. Jest autorką publikacji naukowych oraz aktywnie działa w organizacjach zrzeszających chemików. W 2009 roku jako absolwentka programu Erasmus Mundus „Advanced Spectroscopy in Chemistry” otrzymała podwójny dyplom magisterski Kraków-Lille. Aktualnie pełni funkcję prezesa Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swoim zwycięskim wystąpieniu podczas polskiego finału przekonywała, że papier jest najlepszą formą przechowywania danych. „Często myślimy o tym, jak kumulować jak najwięcej wiedzy, w jak najmniejszej objętości. Rzadko zastanawiamy się nad tym, jak trwała będzie ta kumulacja. Myślę, że jest to problem, któremu należy się chwila refleksji. Papier jest najbardziej trwałym nośnikiem informacji, jaki znamy” – wyjaśniała laureatka konkursu.

Konkurs FameLab został wymyślony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festival. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje FameLab odbywają się w 14 krajach w Europie, Azji i Afryce. Konkurs odbywający się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej organizowany jest przez British Council w partnerstwie z Centrum Nauki Kopernik.

Na podstawie PAP – Nauka w Polsce oraz famelab.org.pl.
Zdjęcie: Wikipedia
1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.