Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Orzeł przedni
Beskid Niski Natura

Jedyne piskle orła przedniego

Orzeł przedniTylko w jednym spośród sześciu gniazd orła przedniego w Beskidzie Niskim pojawiło się pisklę. Oznacza to, że tegoroczne lęgi wśród tych ptaków będą mniej udane niż w ubiegłym roku, kiedy gniazda w lipcu opuściło aż 16 młodych orłów.

Udostępnij

Zdaniem ornitologa Mariana Stója z Komitetu Ochrony Orłów główną przyczyną były bardzo mroźne ostatnie tygodnie zimy. „Właśnie wtedy wyginęło wiele zwierząt, które są tradycyjnym pokarmem dla orłów przednich. Kłopoty ze zdobyciem pokarmu w konsekwencji doprowadziły do słabszych lęgów” – dodał.

W Beskidzie Niskim zlokalizowana jest najwięcej gniazd orła przedniego w Polsce. W najbliższych dniach ornitolog zamierza monitorować gniazda także w innych pasmach Karpat, m.in. w Bieszczadach. W ubiegłym roku w Karpatach gniazda opuściło 16 orłów. Natomiast w 2010 roku tylko trzy.

Orzeł przedni, duży ptak szponiasty, należy do gatunków rzadko występujących w naszym kraju. W ocenie Komitetu Ochrony Orłów, w Polsce gniazduje ok. 35 par; 30 z nich zamieszkuje Karpaty, pozostałe można spotkać na Mazurach i na Wybrzeżu. Orzeł przedni ma 80 cm długości, a rozpiętość jego skrzydeł przekracza dwa metry. Jest to najsilniejszy europejski orzeł. Potrafi upolować młodą kozicę górską, czy małą sarnę. Jego pożywienie stanowią też m.in. zające, świstaki, kuny, koty domowe. Gniazdo zakłada w górnej części korony wysokopiennych drzew lub na skałach.

Tekst pochodzi z PAP – Nauka w Polsce. Foto: Wikipedia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.