Tekst „Szczęście(TM)” studenta polonistyki UJ, Przemysława Zańki zwyciężył w organizowanym przez CITTRU UJ konkursie na najlepszy tekst futurystyczno-naukowy „Futuronauta”. Autor otrzyma 7 tys. zł.
„W nagrodzonym opowiadaniu autor pokazuje, co mogłoby się stać, gdyby udostępniono oprogramowanie podpowiadające, jak zostać szczęśliwym. Według wizji autora szczęście to nie tylko rozkoszowanie się dźwiękami Piątej Symfonii Ludwiga van Beethovena i podziwianie dzieł Rembrandta, ale głęboko ukryta w ludziach przemoc, perfidia, okrucieństwo” – opisuje zwycięskie opowiadanie CITTRU.
„Krótkie, sarkastyczne, bardzo +Lemowskie+” – podsumował zwycięskie opowiadanie jeden z jurorów, prof. Jerzy Jarzębski i dodał, że tekst pokazuj niemożliwość programowania szczęścia i osiągania go w prosty sposób prosty. Jacek Dukaj podkreślił wiarygodność i konsekwentne rozwinięcie pomysłu autora, zaś Sławomira Zagórskiego ujęła doskonała puenta tego opowiadania.
Co mogłoby się stać ze światem i ludźmi sterowanymi przez „Szczęście(TM)”? Można o tym przeczytać na stronie www.futuronauta.cittru.uj.edu.pl
W konkursie przyznane zostały także wyróżnienia dodatkowe. Nagrodę Rektora UJ prof. Karola Musioła otrzymało opowiadanie „Roślina jako twórca kultury”. Autor tego tekstu, Marcin Kowalczyk, swym laurem podzieli się z drugim ze zdobywców nagrody rektorskiej – Przemysławem Zańko, który tym razem został doceniony za inny tekst – „Literatura 2.0. Czy leci z nami autor?” Obaj autorzy otrzymają po 1 tys. zł
Swoją nagrodę, 2 tys. zł, przyznało też CITTRU w kategorii tekstów humanistycznych. Nagrodę główną w tej kategorii przyznano Justynie Janik za opowiadanie „Wstręt”. Jak uzasadniano decyzję, w utworze przedstawiono dylematy człowieka w konfrontacji z technologią, która go imituje oraz ukazanie ponadczasowego problemu ludzkiej tożsamości. „Czy kiedyś znienawidzimy nasze awatary i androidy powstałe na nasze podobieństwo? Czy strach przez ukrytą odmiennością jest uniwersalnym składnikiem ludzkiej natury? To pytania, które porusza +Wstręt+” – podsumowuje CITTRU.
Na początku kwietnia zakończyło się głosowania internautów, którzy jako zwycięzcę wskazali tekst „Cisza” Jakuba Jana Bażeli.
Gala wręczenia nagród będzie miała miejsce 17 kwietnia w trakcie rozpoczęcia krakowskiego Forum Nowej Nauki. Wydarzenia z gali oraz całego Forum będzie można śledzić także w internecie poprzez stronę: www.nauka2.0.cittru.uj.edu.pl oraz profil Facebooka: www.facebook.com/nimb.cittru.
33 najlepsze teksty futurystyczno-naukowe zostaną wydane w drugiej połowie roku w specjalnej publikacji.
Artykuł pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce.