Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Superkomputer ZEUS w Krakowie
Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Krakowski „Zeus” na liście 500 najpotężniejszych komputerów na Ziemi

Superkomputer ZEUS w Krakowie
Superkomputer „Zeus”.
Na opublikowanej 18 listopada 2013 roku w Denver prestiżowej liście TOP 500 – najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej – superkomputer „Zeus” z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH uplasował się na 145. pozycji na świecie. Oznacza to, że superkomputer z AGH jest nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce.

Ranking największych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku. „Zeus” z ACK CYFRONET AGH po raz ósmy z rzędu został najmocniejszym komputerem w naszym kraju. W pierwszej pięćsetce znalazł się jeszcze jeden polski superkomputer z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego (221 miejsce). Superkomputer „Zeus” wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych, obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii. Zasoby superkomputera zostały użyte m.in w projekcie PL-Grid. Naukowcy mogą z jego zasobów korzystać bezpłatnie. Liczba zadań obliczeniowych wykonanych na „Zeusie” tylko w roku 2012 wyniosła ponad 8 milionów (8 126 522).

W najbliższych miesiącach pojawi się szansa na awans „Zeusa” w światowych rankingach – 4 listopada b.r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki konkursu zrealizowanego w ramach Działania 2.3: „Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki”. Największym beneficjentem tego konkursu, z dofinansowaniem w wysokości 105 mln zł, zostało ACK CYFRONET AGH. Środki te zostaną przeznaczone na dalszy rozwój zaawansowanej infrastruktury obliczeniowej, w ramach realizacji projektu „Centrum kompetencji w zakresie rozproszonych infrastruktur obliczeniowych typu gridowego – PLGridCore”.

Superkomputer Akademii Górniczo-Hutniczej oparty jest o system operacyjny Scientific Linux (SL). Moc obliczeniowa „Zeusa” to ponad 373 Tflops (FLOPS (ang. FLoating point Operations Per Second) – liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, jednostka układów realizujących obliczenia zmiennoprzecinkowe). Dostawcą rozwiązań zastosowanych w jednostce jest firma Hewlett-Packard.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.