Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Akademickie Mistrzostwa w Programowaniu Zespołowym
Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Informatycy z UJ na podium Akademickich Mistrzostw Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym

Drużyna programistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego zajęła drugie miejsce w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym – podała Polska Agencja Prasowa.

W zawodach rozegranych w Krakowie wzięły udział 72 drużyny z najlepszych uczelni informatycznych Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Każda z nich miała do rozwiązania 12 zadań programistycznych. Akademickim Mistrzem Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym w roku 2013 został zespół z Uniwersytetu Komeniusza w Bratysławie, któremu udało się rozwiązać dziewięć zadań. Reprezentacja Uniwersytetu Jagiellońskiego, w skład której weszli Jakub Adamek, Igor Adamski i Piotr Bejda zajęła drugie miejsce, rozwiązując także dziewięć zadań, ale w nieco gorszym czasie niż zwycięzcy.

Na miejscu trzecim, z ośmioma rozwiązanymi zadaniami, uplasowała się drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego.

Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, są jednocześnie eliminacjami do światowych finałów Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. Odbędą się one w rosyjskim Jekaterynburgu w czerwcu przyszłego roku. Do światowych finałów, decyzją organizatorów, zakwalifikowało się pięć pierwszych drużyn. Międzynarodowe Zawody w Programowaniu Zespołowym (ICPC) organizowane są po raz 39. przez Association for Computing Machinery, stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków. Są to najstarsze, najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby uczestników zmagania tego typu. Biorą w nich udział trzyosobowe reprezentacje uczelni z całego świata. W ubiegłym roku w eliminacjach regionalnych o wejście do finału walczyło ponad 29 tys. studentów z ponad 2300 uczelni ze wszystkich kontynentów.