Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Zamek w Sobkowie
Miejsca które warto zobaczyć Turystyka Zamki, dwory, pałace

Fortalicja sobkowska

Zamek w SobkowieZmierzając do zamku w Chęcinach zwróciłam uwagę na znajdującą się przy drodze nieco wyblakłą tablicę z napisem „Zamek Rycerski w Sobkowie”. Niewiele się zastanawiając zboczyłam z trasy i ruszyłam w nieznane. Po przemierzeniu niewielkiego odcinka drogi moim oczom ukazały się zabudowania rodem z opowieści o zamierzchłych czasach i walecznych rycerzach. Uwielbiam takie niespodzianki.

Dawno, dawno temu (XVI wiek), nad brzegiem Nidy, zamożny małopolski magnat, kasztelan, starosta i podskarbi w jednej osobie, Stanisław Sobek, wzniósł zamek rycerski wraz z budynkami gospodarczymi. Całość otoczył murem z narożnymi basztami, chroniącymi mieszkańców warowni przed najazdami wrogich wojsk i rabusiami. Do naszych czasów zachowały się pozostałości murów i trzy z czterech ówczesnych baszt z drewnianymi daszkami. W centralnej części warowni znajdowała się wówczas część mieszkalna, która w XVIII wieku została przebudowana przez ówczesnych właścicieli Sobkowa – Szaniawskich. Dzisiaj możemy podziwiać jedynie ruiny powstałego wówczas klasycystycznego pałacu. Kolejnymi gospodarzami rezydencji byli Dobrosławscy, którzy sprzedali dobra żydowskiemu właścicielowi. Podczas I wojny światowej zamek w Sobkowie spłonął niemal całkowicie. Dzieła zniszczenia dopełnił PGR użytkujący zabudowania po II wojnie światowej. Obecnie obiekt znajduje się w prywatnych rękach. Nowy właściciel odnowił część budynków, zrekonstruował duże fragmenty murów, urządził dziedziniec i wyeksponował malownicze ruiny pałacu z widocznymi jeszcze zdobieniami. W dawnym skarbcu urządzono mały, ale stylowy hotel oraz restaurację „Pod Zakutym Łbem”. Założono stajnię i przystań nad Nidą. Obecnie można korzystać z wielu zamkowych atrakcji jak jazda konna, przedstawienia z pokazem walk rycerskich i tańców dawnych czy pokazy rzemiosła katowskiego i tortur.

Ciekawskich zainteresuje znajdująca się nieopodal wejścia na teren fortalicjum tabliczka z napisem „Zakaz wstępu telewizji TVN”. Intrygujące, prawda? Po krótkim śledztwie poznałam powód tego zakazu. Otóż, jak widać na załączonych fotografiach, zamek w Sobkowie jest niewątpliwą atrakcją województwa świętokrzyskiego. Ten oczywisty fakt przeoczyła jednak telewizja TVN, która przygotowując program o atrakcjach turystycznych tego regionu nie zamieściła w nim żadnej wzmianki o Sobkowie. Właściciele zamku poczuli się tym urażeni, a swoje oburzenie wyrazili wspomnianą tabliczką. Napis zastanawia i przyciąga uwagę, chyba nawet bardziej niż drogowskaz „Zamek Rycerski w Sobkowie”.

Swoim „zwiedzaczowym” zwyczajem obeszłam zamek dookoła. Zaniemówiłam, co rzadko mi się zdarza, na widok malowniczego brzegu rzeki Nidy. Wiszące na niebie ciemne chmury uczyniły to miejsce jeszcze bardziej interesującym i wyrazistym. Po chwili ruszyłam w dalszą drogę z przeświadczeniem, że oto dane mi było zobaczyć zakątek niezwykły, piękny i malowniczy. TVN nie uznał tego miejsca za wystarczająco atrakcyjne. Może więc udacie się do Sobkowa i sami sprawdzicie, czy miał rację?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Optymistka. Zdeklarowany zwiedzacz (nie tylko) zamkowy. Uwielbia czekoladę i Bon Jovi. Wpada w zachwyt na widok kolorowych, jesiennych drzew. I paru innych rzeczy...